4 tipy jak vybrat spacák

Pro každou cestu na více dní, kdy nebydlíte v hotelu nebo v apartmánu, potřebujete spacák. Vývoj noci a váš stav ráno je pak na výběru dobrého spacáku přímo závislý.

Stejně jako u stanu se nevyplatí pořídit si nejlevnější variantu – od stanu a spacáku závisí vaše noční pohodlí v situaci, kdy kolem není žádný hotel, do kterého byste se uchýlili. Jak si ale z tolika druhů a značek vybrat ten správný? Na co se při koupi soustředit? Jak tedy vybrat ideální spacák?

1)    Peří nebo syntetika?

Nejdůležitější otázka, kterou si při nákupu spacáku musíte položit je právě tato. Peří a syntetické vlákna mají odlišné vlastnosti a proto je zcela zásadní, co si jako náplň svého spacáku vyberete. Péřové spací pytle jsou tradičně považovány za ty nejkvalitnější, protože při malé velikosti a nízké váze mají výborné izolační vlastnosti. Proto se hodí do zimních nebo horských podmínek. Nevýhodou je zejména pro alergiky přítomnost roztočů v peří.

Syntetická vlákna se hodí i pro alergiky.V sou­časnosti se nejvíce kupují právě spací pytle z dutého vlákna, kvůli své univerzálnosti a nižší ceně. Levné spacáky, které ale přesto mají dobré izolační vlastnosti, najdete právě mezi spacími pytli z dutých vláken.

2)    Tepelní určení

Dalším důležitým kriteriem při výběru spacího pytle je jeho tepelné určení. Změny normy v roce 2002 sjednotili označování teploty na visačkách spacích pytlů – upravuje je všechny evropská norma EN 13537. Nyní na každém spacáku najdete 4 teploty: horní extrém, komfortní teplotu, limitní teplotu a extrémHorní extrém označuje teplotu, při které vám ve spacáku bude nepříjemně horko.

Komfortní teplota

Komfortní teplota je hranice, při které se „standardní žena 60 kg“ pohodlně vyspí, když teplota klesne pod tuto hranici, bude jí zima. Limitní teplota je obdobně hranice, pod kterou když teplota klesne, tak je „standardnímu muži 70kg“ zima.

Extrém

Extrém je pak teplotní mez, kdy noc ve spacáku přežijete bez zdravotních následků, riskujete ale podchlazení a nevyspíte se. Rozdíly v teplotní hranici pohodlí pro muže a ženu jsou z důvodu odlišného metabolismu – žena si prostor v spacáku svým tělesným teplem vyhřeje méně, než muž.

3)    Tvar a velikost spacáku

Velmi důležité je zvolit si spacák ve vhodné velikosti. Spacák totiž sám o sobě jenom izoluje„vytápěný“ je vaším tělesným teplem. Malé tělo příliš velký spacák účinně nevyhřeje. Naopak příliš malý spacák, kromě toho, že neumožní pohodlné natažení těla, navíc stlačuje izolační vrstvu, která pak izoluje méně. Ideálně by měl být spací pytel o 15–20 cm delší, než vy. Nepodceňujte taky správný tvar.

  • Dekový spacák se hodí spíše na chalupu a letní kempink, protože moc neizoluje.
  • Mumiový využijete na hory, protože snižuje únik tepla a optimalizuje vyhřívací prostor.
    • Rozšířené mumie se hodí zejména pro majitele netypických postav.
    • Pružné mumie se nejlépe přizpůsobí lidskému tělu a zmenšují tak vyhřívaný prostor.

4)    Zip a švy

Poslední důležitou věcí, na kterou si musíte dát pozor, jsou zip a švy. Když si spacák rozprostřete proti světlu a vidíte díry po jehle, neberte ho. Unikalo by vám přes ně tak drahocenné teplo. Na žádném spacáku by už dnes neměly být tzv. studené švy – tedy prošití celého spacáku, ale vždy komorovou konstrukciZip by měl být krytý vnitřní zateplovací légou, která zabraňuje úniku tepla ven konstrukcí zipu.

Když už jste zohlednili všechna tato kritéria a vybrali vhodný spacák pro vaše použití, nezapomeňte ho doplnit samonafukovací karimatkou pro maximální izolaci a komfort.

Spolu s kvalitním stanem je už pak vaše výbava pro outdoorové spaní kompletní a vy můžete bez obav vyrazit za dobrodružstvím.