5 otázek, které si musíte položit při výběru stanu

Jak vybrat stan, když toho o nich moc nevím? Nebo když si prostě neumím z toho množství výrobců a typů vybrat?

Takhle se v duchu ptají mnozí. Kempovat sice nechodíte denně, ale když už jdete, stává se stan prakticky nejdůležitější položkou vašeho vybavení. Spát týden s tím, že vám kape na hlavu a v noci se třesete zimou, není žádná legrace. Jak se tedy správně rozhodnout ve věci tak nezanedbatelně důležité jako výběr stanu?

Sestavili jsme pro vás těchto 5 zásadních otázek, které vás navedou na ten pravý stan pro vaši potřebu.

1)    K jakému účelu chcete stan používat?

Toto je první a nejzákladnější otázka, kterou si musíte v duchu zodpovědět. Chcete stan jenom na pláž do Chorvatska jako stinné místo pro vaše malé děti? Nebo se chystáte na dvouměsíční pouť přes Sibiř? Anebo plánujete v létě týdenní splav Vltavy? Od účelu, na jaký budete stan používat, se odvíjí jeho důležité vlastnosti jako míra voděodolnostihmotnostsbalitelnost.

Kempování

Při kempování v kempech zpravidla vystačíte s tropikem, u kterého je voděodolnost uváděna někde na 3 000 mm vodního sloupce. Do kempu zpravidla odjíždíte v případě pěkného počasí.Zřejmě nebudete řešit váhu, přijedete pravděpodobně autem.

Horská turistika, náročný podmínky

Pro horskou turistiku nebo do náročných podmínek pak kvalitní stany s voděodolností alespoň 4 000 mm. V případě podlážky se vyplatí nekupovat nic s odolností nižší než 5 000 mm – 12 000 mm. Dalším důležitým kritériem je váha. Bohužel však nižší váha obvykle znamená i menší prostor. V případě časté horské turistiky i počet křížení prutů, které zvyšuje stabilitu stanu ve větru.

2)    Kolik lidí se má do stanu vejít?

Kupujete stan pro jednohostan pro 2 osoby, nebo se rozhlížíte v sekci kvalitní rodinné stany? Pokud se příští léto chystáte do autokempu do Itálie i s malými dětmi, pak se vyplatí investovat do rodinného stanu s více ložnicemi i odkládacím prostorem pro kola a kočárek.

Váha

Hmotnost rodinných stanů se pohybuje až kolem 15–20 kg a jsou velice prostorné, takže na dovolené u moře nebo u jezera vám poskytnou pohodlí. Pokud ale vyrážíte na túru do hor, či už sami nebo s partnerem, více se vám vyplatí lehčí a menší stan pro jednoho nebo pro 2 osoby, který si ponesete na zádech a snadno jej postavíte i sbalíte. Váha takového stanu se pohybuje kolem 1,5 kg, takže vás nebude zbytečně tížit.

3)    Jak často chcete stan používat?

Pokud plánujete stan používat často, je lepší, když má duralové pruty, a ne laminátové nebo durawrapové. Obecně totiž platí, že kvalitní duralové pruty jsou mnohem odolnější (obvykle slitina hliníku, hořčíku, mědi a manganu) než tyče laminátové, které často praskají a náhradní jsou relativně drahé a mnohdy obtížně sehnatelné.

Také je dobré zvolit dobrou a stabilní konstrukci a bezproblémové materiály tropika i podlážky, dobré zpracování. Takové kvalitní stany jsou MSR, vyšší řady Pinguin a Coleman (jednotlivé řady se liší barvou tropika).

4)    Kolik jste do stanu ochotni investovat?

Čím častěji něco používáme, tím kvalitnější to musí být, aby to neustále zacházení co nejdéle vydrželo. Pokud tedy plánujete stan používat často a nejen v létě, pak skutečně nešetřete. To samé platí o extrémních podmínkách.

Ceny expedičních stanů se pohybují kolem 10 000 Kč. Když se ale nacházíte ve výšce několik tisíc metrů, fouká mrazivý vítr a vy se po celodenním výstupu potřebujete ohřát, nelitujete ani korunu investovanou do dobrého stanu. Když jdete do náročných podmínek, kupte si dobrý odolný stan s pevnou konstrukcí. Kvalita něco stojí.

5)    Potřebuje pohodlí?

V neposlední řadě se zamyslete, kolik pohodlí potřebujete. Zatímco do kempů doporučujeme koupit stany s předsíňkami, kde se dá dobře vařit a vyšší váha vás nijak neomezí, pro kvalitní turistické stany doporučujeme váhu pečlivě zvážit. Ale neomezit ji krutě na úkor velikosti. Je nepříjemné, pokud v dešti ani nemáte kam uklidit batoh.

Když si v hlavě zodpovíte všechny výše uvedené otázky a máte v nich jasno, můžete se zabývat detaily jako barva a značka stanu. Důležité je, že to nejzákladnější máte nyní ujasněno.