Chcete vyrazit do přírody poznávat krásy českých i zahraničních lesů a hor? Jednou z nejčastějších obav, se kterou se začínající turisté setkávají, je strach. Zvlášť o samotě mohou být (nejen) noční zvuky lesa pěkně strašidelné. Jak se to má s nebezpečím ve skutečnosti a co dělat, pokud se přece jen v přírodě s ohrožením v podobě zvědavé divoké zvěře přece jen setkáte? 

Největší nebezpečí (nejen) v české přírodě a jak jim  předcházet

Nejčastější obavou lidí než se vydají na svou první Stezku Českem, nebo jiné dobrodružství, které je zavede do přírody i přes noc, je setkání s divokým zvířetem. Největší nebezpečí jsou ale jiná než si myslíte.

Poranění a nekvalitní výbava

Jedním z nich je nekvalitní výbava a nedostatečná připravenost. Podvrtnutý kotník sice není konec světa, ale když se vám to stane o samotě v přírodě, v nejhorším případě ještě před setměním, je to skutečně nepříjemná překážka nejen v pokračování, ale i v samotném návratu do civilizace. 

Ještě horší jsou pak různé zlomeniny, řezné rány nebo alergická reakce vyvolaná hmyzem nebo nevhodnou stravou. O ošetření různých zranění jsme psali v tomto článku.

Podobnému neštěstí můžete předcházet dostatečnou přípravou. Kvalitní kotníkové pohorky ochrání vaše nohy a kotníky před uklouznutím, pádem i nešťastným poraněním a s dostatečně vybavenou lékárničkou si můžete lecjaké zranění ošetřit i sami alespoň tak, abyste se dostali do nejbližšího města či vesnice. 

Přečtěte si, co by měla lékárnička obsahovat

Co byste měli mít vždy při ruce v cestovní lékárničce?

V nejhorším případě vám samozřejmě pomohou i záchranáři. Pro situace, kdy si opravdu nezvládnete poradit sami, doporučujeme instalaci aplikace Záchranka, která vás jednoduše propojí s operátorem IZS. 

Klíšťata

Jedním z největších nebezpečí (nejen) v naší přírodě, jsou klíšťata. Letos je jich víc než kdy dřív. Klíšťata přenášejí mimo jiné i velmi nepříjemnou boreliózu, kterou nemusíte včas odhalit, ale může velmi nepříjemně zasáhnout do vašeho života.

Nejlepší prevencí proti klíšťatům je důsledné používání kvalitního repelentu. Ten byste v žádném případě neměli podceňovat a to ani v případě kratších vycházet přírodou či lesoparkem. 

Zkuste tento repelent

Lifesystems Expedition Ultra

Lifesystems Expedition Ultra – repelent s obsahem DEET v koncentraci 50% je určený pro cestování do tropických krajů. Je vhodný i pro děti od 2 let...

Nepříjemní (a občas i nebezpeční) lidé

Další nepříjemností (opět nejen) na delším treku mohou být jiní lidé se špatnými úmysly. V lepším případě si chtějí jen povídat. V tom horším si mohou brousit zuby na váš majetek. Nejlepší prevencí je nesvěřovat se cizím lidem, kde plánujete spát. A samozřejmě neuškodí mít při ruce ani pepřový sprej a nabitý telefon s powerbankou, abyste si mohli v případě nouze kdykoliv zavolat o pomoc. 

Bojíte se divočáka? Co dělat při setkání s prasetem a kdy hrozí nebezpečí

Další hrozbou v české přírodě může být setkání s divokým prasetem. Takové setkání rozhodně není nic příjemného. Ovšem stejně jako u ostatních divokých zvířat i u divočáků platí, že udělají vše proto, aby se vám vyhnuli. 

Opačná situace může nastat v případě, že je prase poraněné například po srážce s automobilem, nebo pokud se cítí v ohrožení.

Setkání s divočákem můžete předcházet vydáváním hlasitých zvuků, které zvířata s podobnou efektivitou jako lidský pach. Potíte se? Jen dobře, znamená to, že se vám zvěř o to spíš vyhne.

Při každé procházce lesem platí, že byste měli mít psa vždy na vodítku. Nejen kvůli bezpečí lesní zvěře, ale především kvůli bezpečí vašemu a vašeho psa. Nejen divočáci, ale například také vlci mohou psa považovat za konkurenci a zaútočit na něj. Volným pobíháním psa ohrožujete své zdraví i život vašeho mazlíčka.

Divočáci jsou nejaktivnější po nocích a snadno se může stát, že se vám bude potulovat kolem stanu. Ale nebojte, vábí ho jen zvědavost. Místo si očichá a za chvíli zase odejde. 

Pokud by přece jen došlo na nejhorší a divočák (nejčastěji bachyně s mláďaty) vás považoval za ohrožení, je důležité dodržet pár zásad.

  • Nejdůležitější je zůstat v klidu a hlavně bez prudkých pohybů. Ideálně se nehýbejte vůbec a prase jen pozorujte. Rozhodně zapomeňte na útěk, který působí jako pověstný červený hadr na býka. Pokud se chcete přece jen praseti vzdálit pomaličku od něj couvejte.
  • Vidíte osamocené sele? Okamžitě se otočte a běžte od něj co nejdál.
  • Nepokoušejte se o kontakt, ani když divočák vypadá „přátelsky.” Jedná se o nevyzpytatelné zvíře, které se navíc často pohybuje ve skupinách.

Většina divočáků se vám v přírodě pokusí vyhnout stejně jako vy jim – možná ještě aktivněji. Pokud jsou v pořádku a nijak je neohrožujete, nemají divočáci důvod na lidi útočit. Při setkání tak stačí zachovat chladnou hlavu. 

Vlci a medvědi – návrat šelmího postrachu do české přírody?

V posledních letech jsou často skloňovaným tématem vlci a medvědi a jejich návrat do naší přírody. Jak může takové setkání s šelmou probíhat?

Setkání s vlkem

Přestože jsou u nás vlci v posledních letech rozšířenou šelmou, na výletě ho jen tak nepotkáte. Jedná se o plaché zvíře, které o kontakt s člověkem nemá ani ten nejmenší zájem.

Útok vlka na člověka je extrémně známý. Vlk člověka usmrtil naposledy v roce 1975 a za posledních 20 let nebyl zaznamenaný žádný útok.  Stejně jako divočák, i vlk může zaútočit, pokud má pocit ohrožení. 

Co dělat, pokud se přece jen s vlkem setkáte?

Zůstaňte v klidu. S vlkem neinteragujete a hlavně mu nenabízejte jídlo ani ho k sobě jinak nelákejte. Pokud na vás vlk delší dobu kouká a nemá se k útěku, pravděpodobně je den a vlk vás moc dobře nevidí. 

Pokud taková situace nastane a není vám v ní dobře, opět pomalu couvejte, případně začněte vlka odhánět hlukem (použít můžete například píšťalku, tleskání rukama apod.)

Setkání s medvědem

Setkání s medvědem je pro lidi možná tím největším strašákem. Přitom se to s ním má podobně jako s vlkem. Lidí se bojí a o kontakt rozhodně nemá ani ten nejmenší zájem

Nemá rád konflikty a rozhodně nezaútočí bez důvodu. Pokud v přírodě potkáte medvěda, s největší pravděpodobností se otočí a uteče. Výjimkou může být případ, kdy narušíte jeho osobní prostor.

V takovém případě se může leknout a nepříjemně vystartovat.

Jak postupovat při setkání s medvědem?

  • Pokud se dostanete do této zóny a medvěd o vás neví, pomalu odejděte co nejdál. 
  • Nedívejte se medvědovi do očí. Mohl by to brát jako výzvu k souboji.
  • Mluvte na medvěda klidným hlasem a pomalu couvejte.
  • Jako v ostatních případech platí žádné zbrklé pohyby a běh.
  • Pokud vás medvěd následuje, pokuste se ho zaujmout například odhozením kusu oblečení.
  • Medvěda neodhánějte máváním rukou, to jen upoutá jeho pozornost.

Staví se medvěd na zadní? Nepanikařte. Medvědi mají špatný zrak a pokud se postaví na zadní znamená to jen to, že se chce dozvědět, s kým má tu „čest”. Jakmile zjistí, že jde o člověka, s největší pravděpodobností uteče.

V některých situacích však medvěd skutečně zaútočí. Jak se zachovat v takové situaci?

Při napadení je nejlepší dělat mrtvého. Medvěd často nemyslí útok vážně. Jen vás straší a jakmile na něj nereagujete, prostě odejde. V případě skutečného útoku si lehněte na zem a hlavu sbalte do klubíčka. Lokty mějte u kolen a chraňte si krk. Medvěd nemá ambice člověka zabít. Jen chrání sám sebe. V bezpečné pozici čekejte, dokud neodejde. 

Opět platí, že nejjistější je prevence. Medvědi sice špatně vidí, ale za to mají dobrý čich a sluch. Jakmile vydáváte dostatek zvuků, medvěd vás zaznamená a uteče vám z cesty dřív než si ho vůbec všimnete. 

Setkání s rysem

Rys je plachý stejně jako většina koček. Pokud rysa zahlédnete, užijte si to! Většinou vám během pár sekund zmizí z dohledu.

Obecná preventivní doporučení, která vám pomohou vyhnout se nechtěnému střetu s divokou zvěří

Pokud nocujete v přírodě v Česku, na Slovensku nebo dokonce někde v zahraničí, můžete divoká zvířata ke svému nocovišti nechtěně nalákat. I v tomto případě platí, že o vás nebudou mít zájem. Přesto není nic příjemného probudit se ve stanu, který očuchává v lepším případě divočák, v tom horším třeba i ten zmíněný medvěd. 

Dokonce ani ranní probuzení v kempu, který očividně navštívilo divoké zvíře, vám moc klidu při dalším putování nepřidá. Jak se připravit na noc v přírodě, abyste k sobě divoká zvířata zbytečně nelákali? 

Na rozdíl od Kanady a některých Amerických států u nás neexistují nařízení pro baťůžkáře, jak v přírodě nakládat s potravinami. V zahraničí se můžete setkat s různými nařízení národních parků, které požadují, abyste potraviny uchovávali ve speciálních skříňkách na potraviny nebo přímo v přenosných turistických kontejnerech. 

Tyto nádoby na potraviny můžete samozřejmě použít i u nás. Výhodou je, že pokud jsou správně zajištěné, uchovávají pach jídla uvnitř a tím pádem zvířata nemají důvod kolem vašeho stanoviště šmejdit. 

Jaké potraviny na cesty jsou nejbezpečnější?

Kromě správného uložení potravin je vhodné sáhnout i po takovém jídle, které není pro divoká zvířata příliš zajímavé. Jídla na túru by měla být skladná, vysokokalorická a s minimálním zápachem. Vedle určitě nesáhnete s dehydratovaným expedičním jídlem, ale ani s ořechy, sušeným masem, proteinovými tyčinkami, rýží atd. 

Jak naložit s potravinami během kempování?

Preventivní opatření byste měli začít aplikovat hned při stavbě tábořiště. Plánujete si na noc uvařit? Čím dále od místa, kde budete přespávat, tím lépe. Obecně se uvádí jako optimální vzdálenost 30 až 50 metrů a ve stejné vzdálenosti byste měli mít na noc schované i potraviny a to ideálně zavěšené na větvi minimálně 2 (ideálně 4) metry nad zemí.

Co se týká jídla, inspirujte se v tomto článku

Jídlo na cesty | Do kempu, na túru i dlouhý pochod

Jakmile uvaříte a najíte se okamžitě umyjte a ukliďte všechno nádobí. Nocoviště ani koutek s potravinami by se neměly nacházet poblíž vody nebo velkých shluků bobulovitých keřů. 

Pozor na odpadky

Odpadky jsou velký problém. V Kanadě i v Česku. A to nejen odpadky poházené po lese, ale i samotné skladování odpadu ve městech. 

Odpad je totiž pro divoká zvířata silným lákadlem. A jakmile si jednou (ať už medvědi nebo divočáci) zvyknou na to, že mohou získat pochoutku na sídlišti u kontejnerů v podstatě bez práce, odradit je od návštěvy je téměř nemožné.

Při nocování v lese jsou pro divoká zvířata odpadky ještě lákavějším cílem

Proto odpadky uchovávejte tak, aby je zvířata nemohla cítit. Pokud je na túře odpadkový koš, pravidelně se jich (ideálně v uzavřeném sáčku) zbavujte. A postarejte se o to, aby vaše nocoviště bylo od košů vzdálené minimálně 30 metrů. 

Pokud nosíte odpadky u sebe, postarejte se o ně podobně jako o potraviny. Umístěte je do nádoby a zavěste na vysokou větev stromu dostatečně vzdálenou od vašeho tábořiště. Tato doporučení se uvádějí v průvodcích národními parky v zemích, kde je vysoký výskyt medvědů. Avšak i u nás se jejich dodržení vyplatí, zvlášť, pokud máte ze setkání s divokou zvěří obavy. 

Divoká zvířata v zemích EU

Pokud plánujete túru po zemích EU, platí ohledně divokých zvířat ta samá doporučení jako u nás. Největší nebezpečí obvykle představují klíšťata, komáři a lidé.

S klidem a zodpovědností

Setkání s divokým zvířetem se často obáváme. Strach je ale v drtivé většině případů skutečně zbytečný a byla by škoda kvůli němu zůstávat doma. Stačí se v lese chovat zodpovědně a s rozumem.