Chcete vyrazit do přírody poznávat krásy českých i zahraničních lesů a hor? Jednou z nejčastějších obav, se kterou se začínající turisté setkávají, je strach. Zvlášť o samotě mohou být (nejen) noční zvuky lesa pěkně strašidelné. Jak se to má s nebezpečím ve skutečnosti a co dělat, pokud se přece jen v přírodě s ohrožením v podobě zvědavé divoké zvěře přece jen setkáte? 

Největší nebezpečí (nejen) v české přírodě a jak jim  předcházet

Nejčastější obavou lidí než se vydají na svou první Stezku Českem, nebo jiné dobrodružství, které je zavede do přírody i přes noc, je setkání s divokým zvířetem. Největší nebezpečí jsou ale jiná než si myslíte.

Poranění a nekvalitní výbava

Jedním z nich je nekvalitní výbava a nedostatečná připravenost. Podvrtnutý kotník sice není konec světa, ale když se vám to stane o samotě v přírodě, v nejhorším případě ještě před setměním, je to skutečně nepříjemná překážka nejen v pokračování, ale i v samotném návratu do civilizace. 

Ještě horší jsou pak různé zlomeniny, řezné rány nebo alergická reakce vyvolaná hmyzem nebo nevhodnou stravou. O ošetření různých zranění jsme psali v tomto článku.

Podobnému neštěstí můžete předcházet dostatečnou přípravou. Kvalitní kotníkové pohorky ochrání vaše nohy a kotníky před uklouznutím, pádem i nešťastným poraněním a s dostatečně vybavenou lékárničkou si můžete lecjaké zranění ošetřit i sami alespoň tak, abyste se dostali do nejbližšího města či vesnice. 

Přečtěte si, co by měla lékárnička obsahovat

Co byste měli mít vždy při ruce v cestovní lékárničce?

V nejhorším případě vám samozřejmě pomohou i záchranáři. Pro situace, kdy si opravdu nezvládnete poradit sami, doporučujeme instalaci aplikace Záchranka, která vás jednoduše propojí s operátorem IZS. 

Klíšťata

Jedním z největších nebezpečí (nejen) v naší přírodě, jsou klíšťata. Letos je jich víc než kdy dřív. Klíšťata přenášejí mimo jiné i velmi nepříjemnou boreliózu, kterou nemusíte včas odhalit, ale může velmi nepříjemně zasáhnout do vašeho života.

Nejlepší prevencí proti klíšťatům je důsledné používání kvalitního repelentu. Ten byste v žádném případě neměli podceňovat a to ani v případě kratších vycházet přírodou či lesoparkem. 

Zkuste tento repelent

Lifesystems Expedition Ultra

Lifesystems Expedition Ultra – repelent s obsahem DEET v koncentraci 50% je určený pro cestování do tropických krajů. Je vhodný i pro děti od 2 let...

Nepříjemní (a občas i nebezpeční) lidé

Další nepříjemností (opět nejen) na delším treku mohou být jiní lidé se špatnými úmysly. V lepším případě si chtějí jen povídat. V tom horším si mohou brousit zuby na váš majetek. Nejlepší prevencí je nesvěřovat se cizím lidem, kde plánujete spát. A samozřejmě neuškodí mít při ruce ani pepřový sprej a nabitý telefon s powerbankou, abyste si mohli v případě nouze kdykoliv zavolat o pomoc. 

Bojíte se divočáka? Co dělat při setkání s prasetem a kdy hrozí nebezpečí

Další hrozbou v české přírodě může být setkání s divokým prasetem. Takové setkání rozhodně není nic příjemného. Ovšem stejně jako u ostatních divokých zvířat i u divočáků platí, že udělají vše proto, aby se vám vyhnuli. 

Opačná situace může nastat v případě, že je prase poraněné například po srážce s automobilem, nebo pokud se cítí v ohrožení.

Setkání s divočákem můžete předcházet vydáváním hlasitých zvuků, které zvířata s podobnou efektivitou jako lidský pach. Potíte se? Jen dobře, znamená to, že se vám zvěř o to spíš vyhne.

Při každé procházce lesem platí, že byste měli mít psa vždy na vodítku. Nejen kvůli bezpečí lesní zvěře, ale především kvůli bezpečí vašemu a vašeho psa. Nejen divočáci, ale například také vlci mohou psa považovat za konkurenci a zaútočit na něj. Volným pobíháním psa ohrožujete své zdraví i život vašeho mazlíčka.

Divočáci jsou nejaktivnější po nocích a snadno se může stát, že se vám bude potulovat kolem stanu. Ale nebojte, vábí ho jen zvědavost. Místo si očichá a za chvíli zase odejde. 

Pokud by přece jen došlo na nejhorší a divočák (nejčastěji bachyně s mláďaty) vás považoval za ohrožení, je důležité dodržet pár zásad.

  • Nejdůležitější je zůstat v klidu a hlavně bez prudkých pohybů. Ideálně se nehýbejte vůbec a prase jen pozorujte. Rozhodně zapomeňte na útěk, který působí jako pověstný červený hadr na býka. Pokud se chcete přece jen praseti vzdálit pomaličku od něj couvejte.
  • Vidíte osamocené sele? Okamžitě se otočte a běžte od něj co nejdál.
  • Nepokoušejte se o kontakt, ani když divočák vypadá „přátelsky.” Jedná se o nevyzpytatelné zvíře, které se navíc často pohybuje ve skupinách.

Většina divočáků se vám v přírodě pokusí vyhnout stejně jako vy jim – možná ještě aktivněji. Pokud jsou v pořádku a nijak je neohrožujete, nemají divočáci důvod na lidi útočit. Při setkání tak stačí zachovat chladnou hlavu. 

Vlci a medvědi – návrat šelmího postrachu do české přírody?

V posledních letech jsou často skloňovaným tématem vlci a medvědi a jejich návrat do naší přírody. Jak může takové setkání s šelmou probíhat?

Setkání s vlkem

Přestože jsou u nás vlci v posledních letech rozšířenou šelmou, na výletě ho jen tak nepotkáte. Jedná se o plaché zvíře, které o kontakt s člověkem nemá ani ten nejmenší zájem.

Útok vlka na člověka je extrémně známý. Vlk člověka usmrtil naposledy v roce 1975 a za posledních 20 let nebyl zaznamenaný žádný útok.  Stejně jako divočák, i vlk může zaútočit, pokud má pocit ohrožení. 

Co dělat, pokud se přece jen s vlkem setkáte?

Zůstaňte v klidu. S vlkem neinteragujete a hlavně mu nenabízejte jídlo ani ho k sobě jinak nelákejte. Pokud na vás vlk delší dobu kouká a nemá se k útěku, pravděpodobně je den a vlk vás moc dobře nevidí. 

Pokud taková situace nastane a není vám v ní dobře, opět pomalu couvejte, případně začněte vlka odhánět hlukem (použít můžete například píšťalku, tleskání rukama apod.)

Setkání s medvědem

Setkání s medvědem je pro lidi možná tím největším strašákem. Přitom se to s ním má podobně jako s vlkem. Lidí se bojí a o kontakt rozhodně nemá ani ten nejmenší zájem

Nemá rád konflikty a rozhodně nezaútočí bez důvodu. Pokud v přírodě potkáte medvěda, s největší pravděpodobností se otočí a uteče. Výjimkou může být případ, kdy narušíte jeho osobní prostor.

V takovém případě se může leknout a nepříjemně vystartovat.

Jak postupovat při setkání s medvědem?

  • Pokud se dostanete do této zóny a medvěd o vás neví, pomalu odejděte co nejdál. 
  • Nedívejte se medvědovi do očí. Mohl by to brát jako výzvu k souboji.
  • Mluvte na medvěda klidným hlasem a pomalu couvejte.
  • Jako v ostatních případech platí žádné zbrklé pohyby a běh.
  • Pokud vás medvěd následuje, pokuste se ho zaujmout například odhozením kusu oblečení.
  • Medvěda neodhánějte máváním rukou, to jen upoutá jeho pozornost.

Staví se medvěd na zadní? Nepanikařte. Medvědi mají špatný zrak a pokud se postaví na zadní znamená to jen to, že se chce dozvědět, s kým má tu „čest”. Jakmile zjistí, že jde o člověka, s největší pravděpodobností uteče.

V některých situacích však medvěd skutečně zaútočí. Jak se zachovat v takové situaci?

Při napadení je nejlepší dělat mrtvého. Medvěd často nemyslí útok vážně. Jen vás straší a jakmile na něj nereagujete, prostě odejde. V případě skutečného útoku si lehněte na zem a hlavu sbalte do klubíčka. Lokty mějte u kolen a chraňte si krk. Medvěd nemá ambice člověka zabít. Jen chrání sám sebe. V bezpečné pozici čekejte, dokud neodejde. 

Opět platí, že nejjistější je prevence. Medvědi sice špatně vidí, ale za to mají dobrý čich a sluch. Jakmile vydáváte dostatek zvuků, medvěd vás zaznamená a uteče vám z cesty dřív než si ho vůbec všimnete. 

Setkání s rysem

Rys je plachý stejně jako většina koček. Pokud rysa zahlédnete, užijte si to! Většinou vám během pár sekund zmizí z dohledu.

S klidem a zodpovědností

Setkání s divokým zvířetem se často obáváme. Strach je ale v drtivé většině případů skutečně zbytečný a byla by škoda kvůli němu zůstávat doma. Stačí se v lese chovat zodpovědně a s rozumem.