Rupal Jacket je extrémně odolná GORE-TEX bunda pro univerzální použití jak pro zimní tak letní aktivity v horách. Hodí se na nošení v náročných horských podmínkách při vysokohorské turistice a trekingu, via ferratách, lezení tak i skialpinismu. Poslouží jako ochrana před nepříznivým počasím a větrem. Kdo rád tráví čas v náročných horských podmínkách bude s touto bundou od firmy Mountain Equipment naprosto spokojený.   

Parametry a vlastnosti:

  • Určení: Technická lehká a velmi odolná GORE-TEX bunda pro zimní a letní aktivity
  • Materiály: 3-vrstvý GORE-TEX 75D
  • Typ membrány: porézní
  • Vodní sloupec: 28.000 mm
  • Propustnost par: 17.000g/m²/24 h
  • Váha: 570 g
  • Zip: dvoucestný YKK® Aquaguard®Impregnace: DWR

Co mě zaujalo

+  nízká hmotnost

+  hlavní oboustranný zip YKK s pantem na spodku bundy pro zajištění

+  rozměrné odvětrávání v podpaží

+  Kapuci lze použít i přes lezeckou přilbu

+  výborná voděodolnost a prodyšnost

+ rozměrné náprsní kapsy, nepřekáží sedacímu úvazku

Co mě nenadchlo

–  rukávy jsou zakončeny jen suchým zipem

– není k ní kompresní ani jiný obal do batohu

Popis bundy Mountain Equipment Rupal Jacket

Firma Mountain Equipment vytvořila perfektní hardshell bytelnou bundu Rupal Jacket. Bunda je ušita z třívrstvé membrány GORE-TEX o hrubosti 75D. Tento materiál je jeden z nejbytelnějších textilií používaných u outdoorových bund. Bunda má technický střih Alpine Fit

Kapuce je typu Mountain HC Hood a tím je tedy kompatibilní s lezeckými přilbami. Je vyztužena kšiltem, který je neodmyslitelný v deštivých podmínkách. Dále je kapuce opatřena vnitřními všitými stahovacími gumičkami v kanálcích.

Rukávy jsou anatomicky tvarované a manžety jsou zešikmené. Sedí bez ohledu na pohyb. Konce rukávů jsou opatřeny stahováním na suchý zip. V podpaží jsou dostatečně velké otvory pro odvětrání. Uzavírání je řešené pomocí zipu. Bunda má dvě velké náprsní kapsy s voděodolnými zipy.

Hlavní dvoucestný zip YKK® Aquaguard® se zapíná až pod bradu na zvýšeném límci, který je na konci opatřen légou. Na spodní straně je zipu je pojistka. Bunda se tak dá obléct třeba na štandu a pod navazovacím okem  zajistit tímto pantem. Spodní lem bundy je také opatřen stahovacími gumičkami po celém obvodu. Též všitými v kanálcích.

Švy jsou hladké. Z vnější strany nejsou žádné nitě. Bunda díky tomu vydrží mnohem déle. Ve švech se nerozedře. Nedostane se taky skrz švy žádná vlhkost. Švy jsou také podlepeny nepromokavou páskou.

Značka Moutain Equipment si zakládá na kvalitních výrobcích a tak u ní platí 10letá záruka na výrobní vady a pokud se jedná o pozáruční servis, stačí předat výrobek k opravě.

Zkušenosti s bundou Mountain Equipment Rupal Jacket

Co já na to!? Bundu jsem zakoupil zhruba před devíti měsíci. Potřeboval jsem pořádnou nepromokavou bundu, která půjde dobře zabalit do batohu. Bundu jsem chtěl z počátku brát jen na skialpové túry. Záhy jsem pochopil, že bude v batohu při každé aktivitě v horách. Takže nechybí ani při trekingu a už má za sebou také výstupy na sněhem zapadané a ledem pokryté vrcholky hor.

Mountain Equipment zvolil jeden z nejlepších materiálů. Je použit 3vrstvý DORE-TEX 75D. Při výběru jsem na materiál kladl větší důraz. Jak kvůli vodnímu sloupci tak kvůli prodyšnosti. Ano, někdo se potí méně někdo více. Já patřím k té druhé skupině a tak jsem ocenil si nadrozměrné odvětrávání v podpaží. Jsou zde umístěny voděodolné zipy. Na zipech jsou prodlužovací šnůrky a tak se dobře ovládají v rukavicích.  

Přečtěte si i tuto recenzi

Termohrnek GSI Infinity Backpacker Mug

Pokud jde o střih bunda je šita i pro „střední“ postavy. Měl jsem možnost vyzkoušet před koupí několik jiných modelů z jiných firem a musím říct, že mi Rupal Jacket padla nejlépe. Bez problému pod ní mohu mít jednotlivé vrstvy a dokonce i slabou péřovku. Bunda sahá bohatě až pod boky. Rukávy jsou anatomicky šité a zakončené zešikmením. Takže když dám ruce vzhůru je dostatečně dlouhá. To se mi velice zamlouvá u lezení. Jen teda možná bych k bundě přidal drobné légy na gumičku v rukávech, kvůli občasnému zapadnutí sněhu, ale není to nic hrozného s kombinací rukavic a utažením suchého zipu na konci rukávu se to docela dobře eliminuje. Dále bunda nemá sněhový pás. Na spodku bundy jsou po obou stranách stahovací gumičky, které se dají dostatečně stáhnout tak, že pod bundu nefouká. Stahování je malé a nepřekáží tak lezeckému úvazku. 

Střih bundy je u krku po zapnutí zipu úzký. I když nechám kapuci volnou tak s dopnutým zipem na zvýšeném límci ji nepřetáhnu přes hlavu s helmou. Je nutné krk trochu rozepnout. Každopádně to nevadí. Aspoň kolem krku nefouká. Kapuce je také stahovací a to na třech místech. Pod krkem a nad zátylkem. Opět všitými gumičkami. Za větru se tak pod krkem nepřekážejí. Kapuce se tak dá stáhnout perfektně jak na hlavu samotnou tak s helmou. pevný kšilt na konci kapuce je úžasným bonusem v případě deště.

Líbí se mi kapsy umístěné na prsou. Jsou obrovské a dá se do nich uložit opravdu dost. Dostanu tam telefon, složenou mapu i něco malého na jezení v podobě proteinové tyčinky nebo hroznového cukru. Úplně extrémně je neplním, aby mě věci neomezovali v pohybu.  

Poslední věcí, která mi teda mrzí je nějaký obal. Takže když necháte bundu v batohu na volno, máte ji všude. Zabalit ji do nějakého kompresního obalu by bylo skvělé. Bundu tedy balím do kapuce a stahovacím páskem ji vždycky stáhnu, aby nezabírala místo. 

Shrnutí

Bunda plní mé očekávání a je nedílnou součástí mojí výbavy k outdoorovým aktivitám. Cenovka je myslím výborná za bundu s takovými možnostmi a kvalitou zpracování. Jsem sám zvědav co všechno a jak dlouho ještě vydrží. To zjistíme až za nějaký delší čas, tyhle bundy určitě nějaké ty roky vydrží.