Jak postavit domácí umělou stěnu

Trénink lezení zabere množství času a proto nejeden lezec hledá možnosti tréninku mimo komerční umělé stěny. Připadá varianta postavit si ji doma sami. Tuhle jsme si postavili sami a přikládáme návod. 

Jak na to?

Existují dvě varianty

Kampus

výhodou je prostorová nenáročnost, nízká cena a výrazný nárůst síly. Nevýhodou je pak nevhodnost pro začátečníky, kteří nemají šlachy připravenou na takovou zátěž jakou kampus představuje a velké riziko zranění. Je nutné na něm cvičit velmi opatrně a nepřepínat své síly. Nevýhodou je také tréningová nuda.

Malá stěna postavená doma

Výhodou je trénink reálných pohybů, zapojení všech lezeckých svalů, možnost trénovat kdykoliv. A lezení je navíc o hodně zábavnější nežli kampus. Nevýhodou pak prostorová náročnost, prašnost a vyšší pořizovací cena. A oproti větším bouldrovkám nemožnost tréninku vytrvalosti.

Nyní se budu věnovat stavbě stěny

  1. Nejdříve je nutné určit velikost stěny. Logicky je lepší co největší stěna. Bohužel to obvykle naráží na prostorové nároky a na cenu. Podle mého názoru je minimálně potřeba prostor o rozměrem 2×2×2 metru, ale čím širší nebo vyšší, tím si lépe zalezete. Na malé stěně jste omezeni minimem pohybů a stále budete kroužit nebo lézt po relativně malých chytech.
  2. Musí také jednat o izolovaný prostor, lezení díky používání magnézia hodně práší a proto by bylo velmi nepraktické mít stnu v obývacím pokoji nebo ložnici.
  3. Určit sklon. Pokud budete na vašich chytech často trénovat, zvyknete si na ně a budete za ně dělat delší kroky, brát menší chyty a snadno si můžete přivodit zranění. Proto je třeba patřičným převisem eliminovat kroky za pro vás velmi malé chyty. Navíc na takto malé stěnce zřejmě nebudete pilovat techniku, ale trénovat sílu (vytrvalost se bude na malé stěnce budovat obtížně). Opět to směřuje spíše převisu než kolmici. Podle mě ideální převis bude okolo 45°. Stále ještě se jedná o reálné lezení, ale vy stále visíte nemůžete odpočívat a zároveň trénujete celé tělo včetně prstů, břicha atd. Velmi dobré řešení je vyrobit naklápěcí desku. Jednak je možné ji zvednout mimo trénink a pak jde naklápět dle formy a potřeb.
  4. Sehnat chyty. Chyty jsou poměrně drahé a a zároveň je jich třeba hodně. S tímto problémem se potýkají i komerční stěny. Vy můžete alespoň zpočátku kombinovat koupené chyty s vlastní výrobou. I v domácích podmínkách je možné vyrobit chyty s křemičitého písku nebo ze dřeva. Sám jsem vyráběl chyty z tvrdého dřeva, ale Amuerte se vydalo cestou lipového dřeva a je vidět, že to funguje. Navíc se dobře obrábějí. Chyty vyrábí poměrně hodně výrobců, je dobrý výběr. Sám mohu doporučit chyty Aix. Jsou na vynikající úrovni, mají velký výběr tvarů, velikostí

Materiál

Dá se použít sololit (adekvátní síly). V minulosti z něj bylo vybudováno mnoho domácích stěn. Nehodí se do stropových převisů a pro velké chyty, za které extrémně páčíte a děláte dlouhé kroky. Dají se do něj použít i zapuštěné chyty bez nějakých velkých omezení. Druhou volbou je dřevotříska. OSB desky jsou ideální, jen o něco dražší než sololit.

Okraje stěny

Okraje stěny se vyztuží dřevenými trámky (10×10 cm bohatě stačí), práce se dřevem je nenároční. Případně je možné použít kovovou konstrukci z jeklu, ale zde se již nevyhnete sváření. Následně se stěna upevní na zeď. Jednoduché řešení je, využít k tomu kovový řetěz, který umožní případné naklápění desky. Upevní se na chemickou kotvu, nebo případně klasický nýt pomocí karabiny.

Buldoky

Dále bude potřeba velké množství tkz. buldoků, které se do navrtané díry našroubují zezadu a pak již se chyty montují nebo demontují pouze z přední části stěny. Díry na buldoky je nutné mít kolmé, jak se budou obtížně utahovat chyty. Počet buldoků musí být velký. Ideální rozložení je tak 10×10 cm nebo 15×15 cm. Nicméně nemusí být rozmístěné přesně geometricky.

Šroubů je třeba tolik, kolik budete mít chytů. Ideálně velikost 10 nebo 12.