Hledáte dobrodružství? Chcete se vydat na Stezku Českem nebo si užít alespoň pár dní a nocí na výletě divokou českou přírodou, ale nemáte dost zkušeností a svírají vás obavy? Při dodržení pár základních pravidel vám při přespávání v naší krásné přírodě nic nehrozí. Jak se připravit a co všechno si před prvním nocováním venku zjistit?

Pravidla přespávání na divoko v ČR

Přespávání venku u nás můžete provozovat za určitých podmínek a po dobrodruzích takové nocování vyžaduje opravdu velkou míru zodpovědnosti a i nějaké ty znalosti. 

Samozřejmostí je, že po vás v přírodě nesmí nic zůstat. Ani toaletní papír, ani vaše biologické pozůstatky. Pojďme se však na pravidla přespávání (nocování) v přírodě podívat trochu detailněji. K odpadům, i těm biologickým a nakládání s nimi, se ještě dostaneme. 

Nocování nebo táboření?

Co se týká přespávání v přírodě, rozlišuje naše legislativa takzvané nocování a táboření. Definicí nocování je přespání bez známek dlouhodobého pobytu. To znamená, že si můžete například roztáhnout hamaku nebo rozložit spacák s karimatkou a na místě přespat. Pokud se vám nechce spát pod širákem, můžete využít možnost přespání v některé z mnoha útulen nebo nouzových stanovišť.

Spaní pod stanem je v rámci nocování už na hraně. Pokud máte jiný stan a místo, které jste si k nocování vybrali nevykazuje jiné znaky táboření, pravděpodobně se do problémů nedostanete. 

Pozor však na rozdělané ohniště, pověšenou prádelní šňůru a další znaky, které by mohly naznačovat, že místo využíváte k přespávání na více než jednu noc. Nocování, které je u nás v přírodě povolené je zkrátka přespání bez známek dlouhodobého pobytu. 

Tato pravidla platí pro většinu míst, výjimku, kde je nocování omezené tvoří: 

 • Národní parky (zákaz nocování)
 • Přírodní rezervace a památky (přísná omezení)
 • a samozřejmě soukromé pozemky (je lepší s vlastníkem probrat možnost nocování předem). 

V CHKO můžete při dodržení všech pravidel a použití zdravého rozumu nocovat bez omezení.

Jak se to má s nocováním u našich sousedů?

Pohybujete se při své túře kolem hranic? Potom by vás mohlo zajímat, jak je to u našich sousedů. Dobrou zprávou je, že se podmínky příliš neliší a nemusíte se tak bát chyby z nepozornosti. Zvlášť v noci totiž můžete překročit hranice a vlastně si toho ani nevšimnout. 

 • V Německu a Rakousku můžete stejně jako u nás přespat na jednom místě po dobu jedné noci (opět pokud se nejedná o přírodní rezervaci nebo jinou chráněnou oblast). Na soukromém pozemku opět potřebujete svolení majitele. V Polsku a na Slovensku jsou podmínky o něco volnější. 
 • Nocování na Slovensku však doporučujeme pouze lidem, kteří vědí, jak bezpečně nocovat v přírodě, po které se pohybují medvědi (v rychlosti doporučujeme jakékoliv jídlo zavěsti alespoň do dvoumetrové výšky a mít při ruce repelent na medvědy, který však na rozdíl od hmyzího repelentu nefunguje preventivně a je důležité naučit se s ním předem zacházet).

V přírodě po vás nesmí zůstat vůbec nic

Jedním z nejdůležitějších pravidel pobytu v přírodě je zanechat ji takovou, jaká byla před vaší návštěvou. Nebo ještě čistější.

Obaly od potravin (včetně například banánových slupek nebo cigaretových nedopalků), papírové kapesníčky, ale ani lidské výkaly do lesa prostě nepatří. V batohu proto mějte vždy sáček na odpadky i polní lopatku, kterou můžete využít nejen na provizorní toaletu.

Rozdělávání ohně v přírodě

Chcete si opéct špekáčky nebo si vychutnat ranní kávu z konvičky při pohledu na východ slunce? S rozděláváním ohně se opět dostáváme k osobní zodpovědnosti každého návštěvníka lesa i k pravidlům, která byste měli za všech okolností dodržovat. 

Oheň můžete rozdělávat 50 metrů od hranice lesa. Ano, to znamená, že v lese nesmíte ani kouřit. Ohniště si můžete udělat na povoleném místě a se svolením majitele pozemku. Během sucha je samozřejmě veškerý oheň v přírodě zakázaný.

Nezapomeňte také, že z lesa smíte vynášet větve a klestí s maximální velikostí 7 cm a to jen takové, které leží na zemi. Jakékoliv lámání a kácení čehokoliv je zapovězené. 

A abychom nezapomněli, protože opakování je matkou moudrosti: Veškerý odpad, který při vaření vytvoříte, patří do sáčku a do batohu.

A co všechno si s sebou na takovou túru vlastně vzít?

Výbava pro kempování na divoko musí být lehká a funkční. Nezapomeňte ani na lopatku

Výbava pro kempování na divoko se samozřejmě od té do kempu velmi liší. Na co se připravit, pokud vyrážíte spát do míst, kam civilizace (alespoň v noci) nedosáhne?

Nenechte si ujít tento článek

Kempování od A až do Z aneb jak se připravit

Pokud přes den nosíte všechnu výbavu na zádech, musí být v první řadě lehká. Oblíbená je takzvaná ultralight výbava, která je však často jen o pár gramů lehčí, ale za to o pár tisíc dražší. Proto je důležité zvážit, co opravdu potřebujete a jak často na podobné výlety plánujete vyrážet.

Podle toho pak můžete vybrat vhodnou cenovou kategorii vybavení.

Karimatka, spacák, voda, náhradní oblečení, ale i lékárnička a jídlo jsou jen nezbytný základ. Co dalšího se vám bude při kempování bez kempu hodit?

 • Voděodolný zapalovač pro zapálení vařiče,
 • multifunkční lopatka, kterou můžete využít například při tvorbě provizorní toalety,
 • dehydratované jídlo, které nic neváží, ale po uvaření vás skutečně zasytí,
 • vodní filtr, se kterým nemusíte nést veškeré zásoby vody na zádech,
 • zavírací nůž, který se vám může hodit na přípravu svačiny, provizorního přístřešku i při ošetření zranění.
 • čelovka je pro turisty naprosto nezbytná i v případě, že nocování v přírodě neplánujete. Nikdy totiž nevíte, co se může stát. 

Zcela jistě se neobejdete bez kvalitního batohu (jak vybrat batoh), karimatky (jak vybrat karimatku) a spacáku (jak vybrat spacák).

Pokud nechcete tábořit pod stanem, může se vám hodit jeho menší a skladnější verze. Tarp je extra skladný a lehký přístřešek, který vám poslouží při nepříznivém počasí a neporušíte s ním definici nocování.

Nezapomeňte ani na vhodné oblečení. Ideální je obléct na sebe oblečení z funkčních materiálů, které dobře odvádí pot a uschnou vám během pár minut, při kterých si připravujete nocování.

Setkání se zvířaty

Přestože se v české přírodě čím dál tím více množí vlci a ani takové setkání s divočákem není nic příjemného, při spaní v lese vám nebezpečí ze strany zvěře nehrozí. Může se stát, že kolem vás budou zvířata čmuchat, zkoumat, co je to v jejich teritoriu za nový přírůstek a hledat, co by sežrala, ale vás jistě nesežerou. Důležité je zůstat v klidu a podivných zvuků kolem stanu / tarpu / hamaky či karimatky si prostě nevšímat. Za pár nocí si na ně zvyknete a doma se vám po nich bude stýskat. 

Pokud letos plánujete své první spaní v divočině, závidíme vám! Je to skvělý zážitek, ke kterému se budete rádi pravidelně vracet.