Jak vybrat trekové boty?

Dobré boty jsou snad nejdůležitější částí vaší horské výbavy. Můžete mít top baťoh nebo nejlepší vodotěsnou bundu, ale pokud vás tlačí boty, bude pro vás celá túra jenom bolestnou kalvárií. V případě zimních expedic může nekvalitní obuv znamenat omrzliny či jiné zdravotní problémy a zranění. Jak jsi tedy outdoorovou obuv vybrat, abyste nic nezanedbali?

Lehké outdoorové boty nebo masivní pohorky?

První věcí, nad kterou byste při výběru trekových bot měli přemýšlet, je terén. Kam chcete v těch botách chodit? Běhat po loukách či maximálně lesních cestách? Anebo putovat po kamenitém terénu vysokých hor s neupraveným povrchem, ostrými skálami a prudkými výstupy i sestupy?

V případě trekkingových bot platí 2 jednoduchá pravidla

  1. Čím horší terén, tím pevnější a těžší boty.
  2. Čím těžší batoh, tím tužší podešev i svršek a výraznější vzorek podrážky. 

Lehké outdoorové boty

Na chůzi po nezpevněných cestách i mimo ně, běh, lezení, jízdu na kole se hodí lehké outdoorové boty. Většinou jsou lehké – od 0,4 do 0,6 kg; nemají tak tuhou podrážku a jsou vyrobené z kombinace textilu a kůže. V těžkém terénu vám nohy v oblasti kotníku moc nezajistí ani neposkytnou takovou stabilitu, jako kotníkové pohorky. Na procházkách lesem či méně náročných turistických stezkách vám ale v nízkých trekkingových botách bude pohodlně a noha bude hezky dýchat.

Trekové boty

Trekové boty do středně náročného horského terénu oceníte při turistice na jaře, v létě, na podzim, v terénu českých hor s lehkým batohem, případně chození v chladných a zimních podmínkách. Jsou lehčí než těžké pohorky, ale poskytnou vám výrazně lepší stabilitu než nízké boty a chrání váš kotník. Nejsou tak tvrdé, tuhé a taky bývají prodyšnější. Mohou být celokožené nebo se kombinují s kůži a textilem.

Trekové boty do těžkého terénu

Na turistiku v těžším horském terénu, s těžším batohem, i v chladnějších měsících jsou nejvhodnější trekové boty do těžkého terénu, nazývané také pohorky. Ze všech uvedených typů outdoor obuvi mají nejtužší podrážku a nejvýraznější vzorek podrážky.

Jsou taky opatřeny gumovou obsázkou proti okopání bot od kamenů a tvoří je celokožená konstrukce s minimem švů. Jsou vhodné i na vícedenní pochody, jsou voděodolné a při vhodné péči mají i vysokou životnost.

Typ bot už mám, jak vím, že mi budou sedět, jak mají?

Na rozpoznání správné trekkingové nebo outdoor obuvi existují 3 zásady:

  1. Botu kupujeme vždy o trochu větší. Pokud máte ve špičce prsty, za patu by se měl vejít prst.

Nesmíte zapomenout, že po celodenní túře každá noha trochu napuchne. Aby vás pak boty netlačily, je třeba s tím předem počítat. Někdo preferuje pro turistiku tenké, někdo tlusté ponožky.

  1. Při zatlačení holeně dopředu jazyk nesmí uhýbat do stran ani tlačit.
  2. Při výstupu se nesmí zvedat pata a při sestupu zase prsty bolestivě narážet do špičky.

Když už máte vhodné boty pro vhodný terén a taky vám dobře sedí, zůstává jen dokoupit k nim impregnační prostředek a dobře se o svou trekkingovou obuv starat (zejména kůže je na péči citlivá). Nezapomeňte taky na vhodné ponožky, protože výběr nesprávných ponožek může znehodnotit i sebekvalitnější botu.

Pak se můžete vydat na cesty s pocitem, že jsou vaše nohy v suchu a bezpečí a umožňují vám podávat maximální výkon.