Plánujete už teď, jak si užijete příští léto v kempu, ale letos vám přece jen už byla stará karimatka málo? Nebo se dokonce chystáte na několikadenní podzimní túru se spaním venku? V tomto článku se zaměříme na to, jak vybrat tu nejlepší karimatku s ohledem na vaše potřeby. 

Samonafukovací karimatka, nebo raději pěnová „klasika”? Základní přehled typů

Lidé se při výběru karimatky rozhodují podle několika faktorů. Pro někoho je zásadní váha a cena. Na druhé straně stojí pohodlí.

Pěnová karimatka – příjemná cena a minimální váha

Klasická pěnová karimatka má oproti ostatním variantám jednu zásadní výhodu. Ze všech typů, které si můžete vybrat je nejlehčí. Obvykle váží pouze 200 až 400 gramů. Pokud tak plánujete túru a nejdůležitější je pro vás váha, jedná se o volbu, která stojí za úvahu.

Nevýhodou pěnové karimatky jsou její rozměry. Musíte ji nosit vně batohu a to nemusí každému úplně vyhovovat. A ještě je tu druhá věc – pohodlí. Snad každý tramp s pěnovou karimatkou zažil léta, na které jen tak nezapomene. Ale čas je neúprosný, záda už nejsou jako dřív a noc ve stylu princezny na hrášku vám sílu na další den chůze zrovna nedodá. 

Samonafukovací karimatka – maximální pohodlí a kompromis pro ty, kdo neřeší váhu

Jakmile u karimatky řešíte primárně pohodlí a na váze vám nezáleží samonafukovací karimatka je jasná volba. 

Samonafukovací karimatky jsou naprosto super do kempu nebo na festival. Prostě kamkoliv, kde nemusíte řešit, kolik podložka na spaní váží. Její váha se totiž pohybuje kolem 500 až 800 gramů. Skladná je celkem příjemně. Sice nepatří k nejmenším, ale v krosně vám extrémně moc místa nezabere. Jednoduše řečeno jde o skvělý kompromis, který vám zajistí pohodlné spaní.

Nafukovací karimatka – nejlepší karimatka na trek? Ano, ale…

Poslední variantou jsou nafukovací karimatky, které váží až o polovinu méně než samonafukovací, současně jsou i skladnější.

Váha nafukovací karimatky záleží především na tom, jak moc do ní chcete investovat. Váha levnějších kousků se pohybuje kolem 500 gramů, s větší investicí se však můžete dostat až na váhu karimatky pěnové. Jedinou nevýhodou nafukovacích karimatek je náročnější nafukování a příliš se nehodí do drsnějšího terénu (například kameny, čerstvě posekaná louka… to samé platí samozřejmě i pro karimatku samonafukovací).

Jak vybrat správnou karimatku?

Teď už víte, jaké možnosti existují. Na co všechno byste se zaměřit při výběru té nejlepší karimatky právě pro vaše potřeby?

K čemu karimatku potřebujete?

Pokud už jste četli nějaký z našich dalších článků o tom, jak vybrat outdoorové vybavení, asi vás nepřekvapí, že začneme stejně. Nejdůležitější při výběru karimatky je zvážit, k čemu, jak a jak často ji budete využívat.

Karimatka na letní odpočinek u vody

Pokud chcete s karimatkou například do kempu nebo na festival, kam se dopravíte autem, vůbec nemusíte řešit její váhu ani skladnost. Rozhodujícím faktorem bude pohodlí. V kempech a na festivalech se dá počítat s poměrně přátelským povrchem, takže se nemusíte bát vytáhnout (samo)nafukovací karimatku.

Pokud chcete ušetřit, určitě si však vystačíte i s karimatkou pěnovou, která sice nenabízí komfort blížící se vlastní posteli (naopak na ní ucítíte každou větvičku) a ani její tepelná izolace nepatří k nejlepším, ale na druhou stranu s ní budete mít minimum práce (žádné nafukování, stačí rozbalit a máte ustláno). Navíc je ze všech variant nejlevnější i nejodolnější

Nehrozí, že ji nesrovnalost v terénu propíchne a nemá ani ventil, který se u levnějších nafukovacích karimatek často rozbíjí.

Karimatka na túry a expedice – co zvážit při výběru?

Pokud s karimatkou vyrážíte na několikadenní pochody, budete se muset nad výběrem přece jen zamyslet o něco více a zodpovědět si důležitou otázku:

Hledáte karimatku na podzim, na léto, nebo na celý rok? Při výběru se zaměřte na tepelný komfort.

Tepelný komfort

Při výběru spacáku je jedním z nejdůležitějších údajů tepelný komfort. Mnoho lidí však zapomíná, že to samé platí i pro karimatku. Pokud si koupíte spacák s tepelným komfortem -15 °C, ale podceníte ho u karimatky, promrznete v noci stejně důkladně, jako byste měli ten nejtenčí letní spacák.

Hodnota RIzolační schopnostVyužití
1 – 2Nízká izolace, doporučujeme karimatku s minimální hodnotou R 2Letní kempování
2 – 3Střední izolaceJaro, léto, mírný podzim
3 – 4Dobrá izolaceVhodná i do chladnějšího jara nebo podzimu (s teplotami nad nulou)
4 – 5Vysoká izolace, vhodné pro chladnější podmínkyPodzim, mírná zima (teploty kolem nuly)
5 a víceVelmi vysoká izolace do extrémní zimyZimní a vysokohorské kempování

Tepelný komfort u karimatky určuje parametr, který se schovává pod písmenem „R“. Čím větší má karimatka R, tím více izolace a tepelného komfortu poskytuje. Pokud chcete mít jistotu, že nezmrznete ani v extrémnějších podmínkách, sáhněte po karimatce s R 3,5 a více. Na takové letní kempování vám bude stačit karimatka s R 2. Nižší číslo už však příliš nedoporučujeme, zvlášť při citlivosti na chladnější teploty.

Jak moc vám záleží na velikosti a váze sbalené karimatky?

Karimatku pravděpodobně potáhnete celou dobu na zádech. Jak důležité jsou pro vás její míry a váha? Pokud chcete opravdu lehkou (ultralight) karimatku, budete si muset připlatit, ale na zádech ji neucítíte.

  • Pěnová karimatka je se svou váhou v rozmezí 200 až 400 gramů ze všech variant s přehledem nejlehčí. Její nevýhoda s ohledem na přenášení jsou její rozměry. Pěnovou karimatku musíte nosit upevněnou vně batohu, což pro někoho může být nepohodlné.
  • Samonafukovací karimatka je poměrně ideálním kompromisem ve všech faktorech. Ve sbaleném stavu je o něco větší než karimatka nafukovací, ale do krosny ji můžete sbalit poměrně pohodlně. Horší je to s její váhou, která se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 500 do 800 gramů
  • Nafukovací karimatky jsou oproti samonafukovacím až o polovinu menší a o něco lehčí. Jejich váha záleží především na tom, jak moc chcete do karimatky investovat. Váha levnějších variant se pohybuje kolem 500 gramů, s větší investicí se však můžete dostat až na váhu karimatky pěnové.
    • Jedinou nevýhodou nafukovacích karimatek je náročnější nafukování a příliš se nehodí do drsnějšího terénu (například kameny, čerstvě posekaná louka… to samé platí samozřejmě i pro karimatku samonafukovací).

Jak moc je pro vás důležité pohodlí?

Nekvalitní noční spánek může být, zvlášť během náročných pochodů, nebezpečný, a to rovnou z několika důvodů. 

Člověk je unavený, nepříjemný na okolí, nepozorný… zkrátka a dobře rozhodně se nejedná o příjemného společníka na několikadenní výlet. Pokud budete v terénu přespávat jen jednu noc, asi zase o tolik nejde. Při vícedenním pobytu v přírodě už byste však měli dbát i na to, abyste se vyspali opravdu dobře.

Zde samozřejmě záleží na individuálních potřebách. Mladí ostřílení skauti nebudou ke kvalitnímu spánku potřebovat takové pohodlíčko, jako o něco starší člověk, který vyráží na túru po několika letech pohodlného spaní na paměťové matraci.

Pokud chcete mít maximální jistotu „spánku jako v bavlnce“ a zároveň víte, že nebudete spát v příliš drsném terénu, sáhněte po nafukovací karimatce, kterou můžete pro jistotu podložit celtou nebo podložkou pod karimatku. S tloušťkou v nafouknutém stavu kolem 6 centimetru vám zajistí dokonalé pohodlíčko i tepelnou izolaci.

Pěnová karimatka vám sice nenabídne takové pohodlí, ale zaručeně se nepoškodí ani v tom nejdrsnějším terénu. Stejně jako nafukovací ji můžete pro zvýšení izolace podložit například zmíněnou celtou.

Jak rychle potřebujete / chcete karimatku složit? 

Chcete večer přijít na tábořiště, lehnout a spát? V takovém případě je nejlepším řešením pěnová či skládací karimatka, které skutečně jen rozložíte a můžete se uložit ke spánku.

Ani ráno vám jejich sbalení nezabere více než minutu času. Pokud vám nevadí tahat karimatku vně batohu, je to co do rychlosti skutečně nejlepším řešením.

Samonafukovací a nafukovací karimatky už vyžadují trošku více času, než se nafouknou a složí. Ani zde se však nejedná o desítky minut a pokud je pro vás větší prioritou pohodlí a možnost sbalit si karimatku do batohu, jedná se o jasnou volbu.

Další důležité parametry výběru

Pokud už znáte své potřeby, budete mít výběr o něco jednodušší. Jaké jsou další parametry, které byste neměli při výběru karimatky podcenit? S tímhle návodem budete už vždy vědět, jak vybrat samonafukovací karimatku, stejně jako tu pěnovou nebo nafukovací.

Velikost karimatky

V případě karimatky na velikosti rozhodně záleží. Není nic horšího než zjištění, že se na svou podložku nevejdete. Nebo že se z ní hned po usnutí svalíte a noc strávíte na studené a hrbolaté zemi. Karimatka by tak měla být dostatečně velká, aby pokryla vaši výšku, šířku a současně je fajn myslet i na to, jak moc se v noci vrtíte – a pokud hodně, vybrat o něco větší.

Chcete šetřit místo? Některé karimatky jsou například širší v oblasti ramen. Obvykle se však jedná o něco dražší variantu, protože karimatka s rozšířením v ramenou je oproti klasickému obdélníků spíše netradičním kouskem.

Tloušťka karimatky

Jak tlustá je rozložená karimatka? Tento parametr ovlivňuje tepelnou izolaci i pohodlí, v jakém se vyspíte. Čím tlustší karimatka, tím tepleji vám bude a s tím menší pravděpodobností vás budou budit nerovnosti v terénu.

Nezapomeňte si přečíst

7 tipů, jak vybrat spacák pro léto 2025 | Affekt blog

Karimatku si můžete pořídit v tloušťce od 1 do 14 centimetrů. Nejtenčí karimatky (do 3 centimetrů) jsou nejčastěji pěnové, což znamená, že jsou extrémně lehké a současně odolné, příliš pohodlně se na nich však nevyspíte. 

Nafukovací a samonafukovací karimatky obvykle začínají na tloušťce 3 cm, i zde však platí, že čím tlustší karimatka je, tím pohodlněji se na ní vyspíte.

Pohodlí je zkrátka u karimatek vždy na úkor váhy a velikosti. Je tak potřeba si dobře promyslet, co je pro vás nejdůležitější a sáhnout po kompromisu ideálním pro vaše potřeby. Například do kempu můžete klidně sáhnout po 6cm nebo klidně i tlustší karimatce. V případě toho, že si ji ponesete na zádech, bude pravděpodobně vhodnější sáhnout po menší, ale zároveň skladnější variantě.

Kolik do karimatky investovat?

Dalším faktorem je samozřejmě cena. U té záleží především na tom, jak často chcete karimatku používat a opět i na tom, v jakých podmínkách. Pokud jedete jednou za rok do kempu, pravděpodobně si vystačíte s karimatkou za pár stovek.

Jak vybrat stan? To se dozvíte v

Jak vybrat stan? Máme pro vás několik tipů | Affekt blog

Pokud cestujete několikrát do roka, určitě se vyplatí si za karimatku a pohodlí, které nabízí, něco připlatit.Takže jaká karimatka je nejlepší? Odpověď je snadná – taková, která odpovídá vašim potřebám v pohodlí, skladnosti i ceně.

Má cenu řešit značku?

Při výběru karimatky se můžete zaměřit ještě na jeden parametr. Konkrétně na značku. Levné „no name” karimatky mohou dobře posloužit, pokud hledáte jednoduché řešení na víkendové přespání v kempu.

Pokud chcete cestovat, spát pod širákem a užít si krásy a divy světa u nás i na zahraničních trecích, vyplatí se investovat do kvalitní značky. Získáte tak jistotu, že je karimatka z kvalitních materiálů a z vysokou odolností, při správném používání vám dlouho vydrží a hlavně se dobře a kvalitně vyspíte ve všech podmínkách, do kterých je vybraný model určený. 

Proto u nás najdete jen špičkové karimatky značek Yate, Therm-a-Rest a Sea to Summit.

Typy karimatek – shrnutí vlastností

Je to pro vás trochu moc informací najednou? Přečtěte si naše krátké shrnutí.

Pěnová karimatka

Vhodná pro nenáročné kempování a situace, kde je potřeba nízká cena a vysoká odolnost, ale nevadí větší objem.

+ nízká cena

+ přežije téměř vše (kromě kočičích drápků)

+ velmi lehká

– velký objem

– cítíte na ní každou větvičku a kamínek

– nižší teplotní komfort

Nafukovací karimatka

Ideální pro turistiku a treky, kde je prioritou pohodlí, skladnost a teplotní izolace.

+ vyšší teplotní komfort

+ malá velikost při sbalení (vejde se do batohu)

+ skvěle izoluje

– možnost propíchnutí

– náročnější příprava na spánek a balení

Samonafukovací karimatka

Vyvážená volba pro všechny, kdo hledají kombinaci pohodlí, skladnosti a izolace, vhodná na treky a vícedenní výlety s potřebou komfortního spaní.

+  teplotní komfort

+ skvělá izolace

+ rychlé nafouknutí

+ poskytuje pohodlí i při propíchnutí

– možnost propíchnutí

– větší velikost a váha

– cena

– u levnějších variant může dojít k rychlému opotřebení ventilu