Nevíte, jak vybrat karimatku? Čtěte dál

Letní festivaly, kempování, horské túry – všude tam se potřebujete dobře vyspat a nechcete nebo nemáte možnost se ubytovat v hotelu. Kromě kvalitního stanu a spacáku se tedy neobejdete bez karimatky. Jakou karimatku si ale vybrat?

Kam cestujete?

Především musíte vždy zvážit 3 věci:

  • terén, do kterého se chystáte
  • roční období
  • kolik toho v batohu chcete nést (jedete kempovat autem? Nebo si nesete všechno na zádech?)

Pak zhodnoťte přednosti a slabiny jednotlivých typů a zjistíte, jakou karimatku si koupit pro vaše potřeby.

3 základní typy karimatek

1) Pěnové

Pěnové karimatky jsou cenově nejdostupnější a nejodolnější. Nevadí jim drsné zacházení, můžete je používat i natržené nebo jinak poškozené. Oceníte také jejich velmi nízkou váhu. Pokud se chystáte na delší trek do terénu s ostrými skalami nebo pichlavou, čerstvě pokosenou trávou, jsou pro vás tou pravou volbou.

Nevýhodou je ale jejich špatná skladnost. V batohu zabere pěnová karimatka poměrně dost místa. Někdy ji dokonce musíte mít připevněnou zvenčí, což může být v dešti problém. Taky má nízkou tepelně-izolační vlastnost a neposkytne vám tolik pohodlí. Jednoduše řečeno při spaní budete cítit každý kamínek a v případě chladnějšího počasí vás od studené země moc neodizoluje.

2) Samonafukovací

Samonafukovací karimatky představují vyvážený kompromis mezi pohodlím, skladností, tepelnou izolací a cenou. Jsou momentálně nejrozšířenějším typem na trhu. Jejich tloušťka se běžně pohybuje mezi 2,5 až 3,8 cm; seženete ale i těžší 5cm varianty. Sbalená samonafukovací karimatka vám v batohu zabere o mnoho méně místa, než pěnová. V chladnějším počasí vás taky slušně tepelně odizoluje od země. Vrstva pěny navíc vyrovná terénní nerovnosti, takže je skoro neucítíte. Můžete ji tedy používat celoročně.

Nevýhodou je možnost propíchnutí. Tento druh karimatek se nedoporučuje nosit na čerstvě pokosené louky či kamenitý terén. Proděravěné můžou ucházet, kvalitní samonafukovací karimatky ale i po poškození poskytují jistý komfort. Člověk totiž stále leží na vrstvě pěny.

3) Nafukovací

Nejpohodlnějším typem jsou jednoznačně nafukovací karimatky, které mají obvykle tloušťku kolem 6 cm. Kromě pohodlí nabízení i výborný tepelný komfort, nízkou váhu a dobrou sbalitelnost..  

Nevýhodou je ale opět možnost propíchnutí. Výrazně se nedoporučuje nosit je do drsného terénu. Propíchnutá nafukovací karimatka by vám dost dobře neposloužila. Jistou nevýhodou může být také vyšší cena.

Karimatka – cena = kvalita?

Jakou karimatku tedy koupit? Dražší, nebo levnější? To záleží na vašich preferencích a možnostech. Pokud cestujete často, vyplatí se vám investovat. Stejně tak, pokud si potrpíte na pohodlí nebo máte problém se zády. Pokud si ji chcete koupit „kdyby náhodou“, nemusíte tolik investovat.