Ať už jedete s dětmi do kempu nebo se chcete vydat s kamarády na náročný, několikadenní trek do hor, vždycky s sebou budete potřebovat kvalitní, výživné a ideálně i chutné jídlo. Dalo by se říct, že správná volba jídla je jedna z klíčových položek, která ovlivní váš zážitek.
Zatímco u dovolené v kempu, na kterou dojedete autem, je prakticky jedno, kolik budou zvolené potraviny vážit, a kolik místa zaberou, tak u několikadenního treku musíte využít každý gram nákladu, který nesete na zádech.
Proto se vám dnes pokusíme poradit, jak takové správné jídlo vybrat a pro větší přehlednost si to rozdělíme do třech základních kategorií.
- Za prvé jídlo do kempu, kde prakticky nezáleží na váze ani objemu.
- Za druhé jídlo na dvou až třídenní, převážně pěší výlet, při kterém už vám vaše záda poděkují, když těžké konzervy nahradíte něčím lehčím.
- A za třetí na několikadenní expedice, kde už je opravdu potřeba uvažovat nad každým gramem, který nesete, a využít vaše zavazadlo na maximum.
Jídlo na dovolenou v kempu
Obliba kempování u nás rok od roku roste a najít místečko v kempu může být v sezóně trochu výzva. Není divu, jedná se o skutečně svobodný způsob trávení dovolené, kterou si užijí děti i dospělí.
Příprava jídla do kempu je přitom nejjednodušší ať už dovolenou trávíte na jednom místě nebo cestujete z jednoho kempu do druhého. Alespoň pokud cestujete karavanem či autem. I tak je však dobré se nad stravováním v kempu zamyslet. Jídlo by na jednu stranu mělo být chutné a výživné, na druhou stranu zase takové, aby vás nenutilo strávit většinu dovolené u sporáku.
Co za jídlo s sebou sbalit na dovolenou do kempu?
Pokud chcete být co nejvíce soběstační, budete potřebovat:
- Kvalitní kávu (na cesty se vám hodí třeba filtrovaná káva),
- dripper nebo kávové filtry,
- pepř, sůl a další koření (například oregano)
- cukr nebo med,
- trvanlivé mléko,
- kvalitní ovesné vločky, cornflaky či jiné oblíbené snídaně (nejen) pro děti,
- balené pečivo, ideální je toustový chléb, který se kazí pomaleji než klasický,
- vejce,
- džem / marmeládu,
- čokoládu,
- paštiku,
- těstoviny, luštěniny a rýže,
- rajčata v konzervě
- a buřty na oheň.
S pomocí rajčat v konzervě, oregana, soli a pepře zvládnete během chvilky vykouzlit chutnou omáčku k těstovinám. Ovesné vločky s troškou medu nebo cukru a sušeného ovoce zase během chvilky proměníte v chutnou a současně výživnou snídani. Nejjednodušší je vzít sebou dehydratovanou snídaní, stačí vám jen voda a pár minut a luxusní základ dne je na světě!
Pokud máte možnost vlastní ledničky, můžete s sebou vzít i maso, do kempu se však nemusíte bát vzít ani instantní polévky, jídla v konzervě a dehydratovaná jídla, doporučujeme vám různé recepty na polévky které si můžete vzít sebou, recepty naleznete zde. Dnes už se vždy nejedná o balíček plný nezdravých náhražek, ale často o poměrně kvalitní a snadné jídlo na cesty. Před nákupem instantních pochoutek se však nezapomeňte podívat na jejich složení – ne vždy platí, že dražší znamená lepší.
TIP: projděte si akční letáky pro instantní polévky nebo jídla v konzervě.
Že vás kupované konzervy nelákají?
Do kempu si můžete vzít i vlastní zavařené jídlo, které je nejen chutné a zdravé, ale také s ním minimalizujete odpad a šetříte životní prostředí. Zavařené jídlo přitom nemusí být pouze kompot, ale třeba i maso nebo jiné plnohodnotné jídlo.
A přiznejme si, že se po náročném večeru v kempu určitě neztratí ani sklenice utopenců.
Kromě toho kempy mají často i vlastní stravovací zařízení, takže není úplně nutné vlastním jídlem pokrýt celou dovolenou. Se zdravou stravou v nich však příliš nepočítejte.
Na co nezapomenout?
Pokud cestujete karavanem, možná máte vlastní kuchyňku se sporákem. V opačném případě však nezapomeňte přibalit ani vařič a kempingové nádobí.
Poradíme
JAK SI VYBRAT OUTDOOROVÝ VAŘIČ | Affekt blog
Jídlo vhodné na dvoudenní, převážně pěší výlet
Dvoudenní výlet se spaním ve stanu je zvlášť v Česku velmi oblíbeným způsobem, jak strávit příjemný víkend s přáteli.
Chystáte se na svůj první víkendový trek? Kromě potřeb na spaní a dostatečného množství vody budete potřebovat i skladné jídlo, které si pohodlně připravíte v jakýchkoliv podmínkách.
Dvoudenní výlet je ještě poměrně krátký a odpustí vám i trochu méně skladné potraviny. Můžete si tak v klidu zabalit například kvalitnější hotovky v pytlíkách.
Co si s sebou sbalit na dvoudenní pěší výlet?
- Kvalitní hotová jídla v sáčcích,
- sušené ovoce a ořechy,
- jablka,
- proteinové tyčinky
- a pečivo, buřty.
Pokud se vám nebude chtít vařit, můžete si na cestu vzít například MRE (meal ready to eat), původně vojenské jídlo na cesty, k jehož ohřevu nepotřebujete oheň, a přitom se jedná o poměrně vyváženou stravu, která vás zasytí a dodá vám energii i v náročných podmínkách.
Jídlo na túru
Pokud chcete vyrazit na několikadenní náročný trek, budete potřebovat ušetřit každý kousíček prostoru a gram váhy. Proto se hodí sbalit skladné potraviny, které vám dodají veškeré potřebné živiny při co nejmenší zátěži.
Jaké jídlo na túru je nejlepší?
- Sušené maso,
- dehydrované jídlo na cesty,
- lyofizované jídlo
- nebo jídlo v prášku (MANA a její varianty, které si rozmícháte ve vodě a získáte plnohodnotnou náhradu stravy).
Zapomenout byste neměli ani na ovoce a ořechy, které vám dodají rychlou energii kdykoliv během dne.
Pokud plánujete túru po České republice, nemusíte se obávat nedostatečné přípravy, většinou zde najdete místo, kde můžete pohodlně doplnit zásoby a není tak nutné na zádech tahat vodu a jídlo na celou dobu vašeho výletu, čím lépe se však připravíte, tím pohodlnější vaše dovolená bude.
Fitness jídlo na cesty
Chcete jíst i na túře zdravě?
Fitness jídlo na cesty už jsme okrajově zmínili. Jedná se například o sušené maso, které vám s dostatkem tekutin dodá slušnou zásobu bílkovin a současně vás dokonale zasytí, přitom ve vašich zavazadlech zabere minimum místa.
Určitě si přečtěte
Jídlo na cestách – recenze Outdoorové kuchařky | Affekt blog
Podobně jsou na tom i ořechy a proteinové tyčinky.
Pokud hledáte veganské jídlo na cesty, můžete sáhnout po hotovkách, které v dnešní době nabízejí varianty pro vegany i celiaky.
Žádné komentáře