Lehká horolezecká a skialpinistická helma Petzl Meteora
Helma Petzl Meteora je dámská varianta oblíbené helmy určené pro horolezectví, alpinismus a skialpinismus. Jako první je certifikovanou přilbou pro skitouring. Lehká konstrukce, nízký profil a vynikající odvětrávání ji předurčují pro celoroční používání.
https://www.affekt.cz/p/petzl-meteora/barva-white-gray
Parametry
- velikost pro ženy (obvod hlavy 52-58 cm)
- Hmotnost: 225 g
- materiál: polykarbonát, extrudovaný polystyren (EPS)
- OMEGA systém hlavového pásku umožňuje nošení vlasů do copu
- Nízký profil přilby dosažený vstřikováním EPS do lehké polykarbonátové skořepiny
- Větrací otvory zajišťují ventilaci vzduchu
- Konstruována pro ochranu proti bočním, čelním a zadním nárazům
- Přední část přilby je speciálně navržena pro integraci lyžařských brýlí
- Zadní elastický pásek je kompatibilní s elastickým páskem lyžařských brýlí / čelovky
- Dva přední klipy a zadní elastický pásek pro připevnění čelovky na přilbu
- Pásek obvodu hlavy se snadno nastavuje i v rukavicích
- Certifikace:
- CE EN 12492,
- přilba pro skitouring (PCSR-002)
- nesplňuje požadavky normy EN 1077, která se vztahuje na přilby pro alpské lyžování
- Dostupné barvy: White/Gray, White/Violet
Pánská varianta této helmy se jmenuje Meteor a vyrábí se ve dvou velikostech: S/M (48 – 58 cm) 225 g a M/L (53 – 61 cm) 240 g.
Ochrana hlavy při horských aktivitách
Hlavu máme jen jednu a mozek bychom v ideálním případě měli používat celý život, tak se vyplatí si ho chránit. Doby lezení v klobouku jsou dávno pryč a přilba dnes patří mezi základní vybavení horolezce, skálolezce i skialpinisty.
Každá aktivita s sebou nese určité druhy nebezpečí. Na skialpové nebo horské túře nás můžou nemile překvapit padající kameny či kusy ledu, při sjezdu hrozí pád na zledovatělém terénu, náraz do kamenů, stromů a dalších překážek. Lyže na batohu mohou také představovat nebezpečí, stejně tak jako chůze a lezení s cepíny a na mačkách. Preventivní ochrana hlavy je zkrátka více než žádoucí.
Přileb na trhu je nepřeberné množství a každá z nich pokrývá ochranu na určité druhy sportovních aktivit. Výhodou je samozřejmě koupit do jisté míry univerzální kousek, který poslouží celoročně.
Co tedy od lezecké a skialpové přilby očekáváme? Kromě adekvátní hlavy je to nízká hmotnost a dostatečná ventilace, snadné ovládání i v rukavicích, nastavení obvodu hlavy pro nošení s čepicí i bez, uchycení brýlí a čelovky. Bonusem je, nejen pro dámy, pěkný design.
Normy a certifikace
Přilby patří mezi základní skialpinistické vybavení. Obvykle se používají horolezecké přilby (certifikace EN 12492), které mají výborné větrání a jsou lehké. Helmy s certifikací pro lyžování a snowboard (EN 1077) mají o něco vyšší hmotnost a menší možnosti větrání. Pro účast ve skialpinistických závodech podle mezinárodních pravidel ISMF je nutné, aby helma splňovala bezpečnostní standard pro lyžování a horolezectví současně.
Norma CE EN 1077 stanovuje požadavky pro helmy pro sjezdové lyžování a snowboarding. Zahrnuje dvě třídy ochrany – A (celoskořepinové helmy) a B (helmy s měkkým polstrováním na uších). Týká se primárně konstrukce helmy, zorného pole, odolnosti vůči nárazu a jeho tlumení, odolnosti vůči úderu ostrým předmětem a vlastností náhlavní vložky.
Norma CE EN 12492 stanovuje požadavky pro horolezecké přilby. Vysoké požadavky jsou kladeny především na konstrukci helmy, schopnosti tlumit náraz, odolnosti vůči průrazu, pevnosti a účinnosti upevňovacího systému.
Helma Meteora je jako první na trhu certifikována pro skitouring (ale nesplňuje požadavky EN 1077). „Doporučení pro skitouring“ PCSR-002 není závazná norma. Společnost Petzl se rozhodla pro tuto certifikaci s cílem nabídnout uživatelům lehkou a dobře odvětranou přilbu, která splňuje specifické bezpečnostní požadavky této disciplíny. Pro skialpinismus, horolezectví a alpinismus je zásadní zesílená ochrana shora a okolo hlavy.
Francouzskou firmu Petzl není třeba dlouze představovat. Společnost založil roku 1970 jeskyňářský badatel Fernand Petzl a dnes je jedním z předních výrobců vybavení pro horolezce, jeskyňáře a výškové pracovníky.
Podle svého výrobce byla přilba Petzl Meteora navržena s ohledem na jiné priority, jako je nízká hmotnost a dobrá ventilace, které jsou pro skialpinismus zásadní. Norma pro alpské lyžování vyžaduje specifické konstrukční prvky a úroveň ochrany přizpůsobenou rychlostem a podmínkám sjezdového lyžování.
A co klasická lyžařská přilba?
Helmy s lyžařskou certifikací mají obvykle zateplovací vrstvu a chrániče uší. Při sjezdu na lyžích není tak důležité odvětrání hlavy, naopak se řeší spíš ochrana před větrem. To je celkem zásadní odlišnost od stoupání na skialpech nebo dokonce v létě v horolezeckém terénu, kde je nízká hmotnost a dobré odvětrání velmi důležité.
Narozdíl od sjezdových přileb mají lezecké a skialpové vyřešeno uchycení nejen brýlí, ale také čelovky a to nejčastěji klipy v přední části helmy.
Univerzální parťák do hor
Na helmu přichytíte lyžařské brýle, čelovku či ochranný štít (například Petzl Vizion). Pásek lyžařských brýlí a čelovky se v zadní části uchytí za upevňovací gumičku. Vpředu se pásek čelovky zahákne pod klasickou dvojici klipů k tomu určených.
Vzhledem k tomu, že helmu plánujeme používat v létě i v zimě, musí sedět na holé hlavě, šátku i na teplé čepici. Zkoušení helmy je třeba věnovat nějaký čas a do obchodu si přinést i brýle, se kterými jí případně plánujeme používat.
Důležité je i snadné ovládání v rukavicích a to nejen zapínání pod bradou, ale i povolení / stažené obvodu hlavy.
Testování na horách a osobní dojmy
Helma Petzl Meteora se hodí na většinu horských aktivit kromě zmíněného sjezdového lyžování. V zimě se pohybuji hlavně na skialpech v terénu o různé obtížnosti a v létě převažuje klasické lezení, případně ferraty. Od horské přilby tedy očekávám zmiňovanou univerzálnost pro široké spektrum aktivit a nízkou hmotnost, abych se nemusela rozhodovat, jestli se s přilbou budu “tahat” nebo ne. Uchycení čelovky a tedy i brýlí považuji za naprostou samozřejmost.
Vzhledem k tomu, že moje hlava patří spíše do dětské velikosti a ještě model “šiška”, musím helmu vybírat poměrně pečlivě. Nastavení obvodu u Petzl Meteora a řešení pásků v zadní části hlavy nakonec sedí perfektně. Dámské přizpůsobení pro vlasy v culíku také ocením.
Nízká hmotnost je opravdu příjemná a když helma na hlavě sedí, člověk na ní téměř zapomíná, takže nošení po celou dobu túry není problém. Měla jsem možnost testovat během skialpové sezóny, takže vyzkoušeno na holé hlavě, s tenkou čelenkou i na teplou čepici. Větracích otvorů je skutečně dostatek. Spíš než přehřívání hlavy může přijít opačný problém při špatném počasí a hodně silném větru. Pak je třeba pořádná čepice pod helmu a navrch chránit kapucí bundy. Na to je třeba zase pamatovat při výběru bundy, aby kapuce seděla i na helmu.
Na nastavení obvodu hlavy je třeba si chvíli zvykat, ale pak se ovládá opravdu jednoduše. Zadní gumička na přichycení pásku brýlí nebo čelovky je pěkné lehké řešení, ale volný konec by mohl být trochu delší pro manipulaci v rukavicích. Zvyknout se na to ale také dá. Naopak velmi prakticky je řešené zapínání pod bradou s magnetem.
Výhody:
- Univerzálnost: Vhodná pro různé horské aktivity včetně skialpinismu, horolezectví a alpinismu.
- Nízká hmotnost
- odvětrávání jak při výstupu, tak při sestupu, přilbu lze pohodlně nosit po celou dobu túry
- Dobře sedí na hlavě a nepřekáží
- Kompatibilní s brýlemi
- Přizpůsobení zadní části pro vlasy v culíku
- Snadné zapínání v rukavicích, magnetka na pásku pod bradu
Nevýhody:
- Nesplňuje certifikaci pro alpské lyžování – nelze použít na skialpové závody
- Na lyžařské túry v horším počasí může být helma vzdušná až moc
- Gumička v zadní části by mohla mít trochu delší konec pro manipulaci v rukavicích
Celkově můžu Petzl Meteora doporučit jako lehkou helmu na většinu horských aktivit. Nemusí sednout každému, ale provedení štelovacích pásků se zdá být hodně univerzální.
Žádné komentáře