Kvalitní outdoorové oblečení a vybavení je drahé. Pokud trávíte svůj čas na túrách, v horách nebo venkovním sportem, bez investice do kvalitních materiálů a výrobních procesů se prostě neobejdete. Navíc, pokud outdoorovému oblečení a vybavení věnujete dostatečnou péči, vydrží vám dlouhé roky. Jak se o vaše funkční kousky starat, aby vám dobře sloužily několik let?
Jak často prát outdoorové a funkční oblečení
S outdoorovým oblečením se pojí jeden mýtus, který může mít na jeho funkci opravdu devastující vliv. Jedná se o to, že byste měli funkční oblečení prát co nejméně. To ale není pravda!
Naopak, nedostatečně časté praní může většinu materiálů poškodit. Pokud se tkanina funkčních látek zanese špínou a mastnotou, ztrácí své vlastnosti. Nečistoty totiž mohou ucpat póry materiálu a tím omezit jejich funkci.
A jako u každého oblečení platí – čím déle praní odkládáte a čím více se materiál znečistí, tím náročnější praní bude.
To ale na druhou stranu neznamená, že je nezbytně nutné prát po každé cestě naprosto vše. Například oblečení z merino vlny není nutné prát tak často a to ani po velké námaze, při které se pěkně zapotíte. Vlákna merino vlny totiž absorbuje bakterie, které mohou za zápach a současně brání jejich rozmnožování. Merino vlna se tak v podstatě čistí sama. Pokud se ptáte – ano, platí to i pro ponožky.
Perte s rozumem a podle pokynů výrobce
Pokud hledáte přesnou a konkrétní odpověď na otázku „jak často prát funkční oblečení”, hledáte marně. Četnost praní se liší nejen podle materiálu, ale také typu oblečení (například bundu určitě nemusíte prát po každém použití), způsobu a četnosti použití a na mnoha dalších faktorech.
Prohlédněte si celou kategorii
Impregnace a prací prostředky
K četnosti praní proto přistupujete selským rozumem a podle doporučením výrobce. Pokud je bunda (kalhoty, mikina, tričko) silně znečištěná, nesejde na tom, jestli jde o merino nebo gore-tex. Pravděpodobně je čas ji (podle návodu výrobce) vyprat, i když jste ji na sobě měli jen jednou. A platí to samozřejmě i naopak.
Údržba a praní outdoorového oblečení podle materiálu
Máte přibližnou představu, jak outdoorové oblečení prát. Ale jak na to, abyste ho praním nepoškodili a vydrželo vám co nejdéle sloužit jako nové?
Opět nejde napsat přesný postup, který bude naprosto stejný pro každý kousek vašeho funkčního šatníku. Máme pro vás ale pár obecných tipů, které platí vždy.
- Kontrola kapes. Kdo jednou nechal kapesníček nebo bankovku v kapse, už to nezapomene. Ale zvlášť v případě, že perete oblečení před sezónou, raději si ještě jednou ověřte, že jsou kapsy skutečně prázdné.
- Zapněte všechny zipy a uvolněte stahovací šňůrky. Pozornost věnujete především suchým zipům, které při praní mohou poškodit membránu funkčního oblečení a snížit jeho voděodolnost. Uvolnění stahovacích šňůrek zajistí snadnější praní.
- Zvažte sáček na praní. Hlavě u kousků se zipy, knoflíky, háčky a dalšími materiály, které by při praní mohly poškodit ostatní oblečení.
- Nižší teplota a menší otáčky. Praní při teplotě do 40 °C a při maximálně 800 otáčkách šetří nejen přírodu, ale také dochází k menšímu opotřebení materiálu.
Prát funkční oblečení v pračce, nebo raději ručně?
Některé kousky funkčního oblečení je vhodné prát vždy ručně a do pračky by vůbec neměli přijít. Pokud je oblečení silně znečištěné, určitě je vhodné ho před praním v pračce ručně předeprat v umyvadle.
V každém případě u volby pračka vs. ruční praní platí – prostudujte štítek a řiďte se jeho pokyny.
Jaké prací prostředek při praní outdoorového oblečení použít?
Při praní funkčního oblečení vždy používejte šetrný prostředek, ideálně tekutý nebo ve formě kapslí. Prášek se nemusí kompletně rozpustit a může na oblečení zanechávat stopy nebo zanést jeho póry. Dále je opět potřeba zvolit vhodný prostředek podle materiálu.
- Membránové oblečení je vhodné prát například v prostředcích Toko Eco Textile Wash 250 ml (pokud máte hodně membránového oblečení a perete často, můžete si pořídit prací prostředek Toko i v litrové verzi) nebo Salto Wash Textile.
- Na softshellové oblečení doporučujeme Salto Softshell Wash. Péřové bundy a spacáky můžete s klide vyprat v Toko Eco Down Wash.
Tyto prací prostředky jsou přímo navržené pro konkrétní materiál a přispívají k jeho dlouhodobé životnosti při zachování jeho funkčních vlastností.
Na praní zvolte
Praní funkčního oblečení na cestách
Přestože není nutné prát outdoorové oblečení každý den, občas i na cestách nastane situace, kdy se bez praní neobejdete. V takovém případě je ideální sáhnout po prostředku Lifeventure Fabric Wash, který je svým složením vhodný pro většinu tkanin. Neobsahuje fosfáty a je biologicky rozložitelný.
Více prostředků na praní funkčních materiálů najdete v kategorii Impregnace a prací prostředky.
Manipulace s outdoorovým oblečením – co (ne)dělat pro maximální výdrž?
Samotné praní není jediné, co můžete pro maximální životnost vašich funkčních kousků udělat. Na co se soustředit, aby vám oblečení vydrželo co nejdéle?
- Vybírejte kvalitní oblečení, soustřeďte se na vhodný materiál podle vrstev. Například spodní tričko, které odvádí pot, by mělo být ideálně z merino vlny.
- Při praní nepoužívejte aviváž, která zanáší mikropóry a naruší techické vlastnosti oblečení.
- Po nákupu oblečení ho co nejdříve vyndejte z ochranného obalu.
- Oblečení nikdy nenechávejte příliš dlouho v uzavřených taškách a sáčcích.
- Při skladování a přesunu oblečení dávejte pozor na mechanické poškození.
- Před skladováním na konci sezóny povolte šňurky, aby se materiál zbytečně nenamáhal.
- Nepromokavé oblečení přibližně po 3 pracích cyklech impregnujte (přečtěte si, jak správně impregnovat outdoorové vybavení).
- Na spodní vrstvy pravidelně používejte prostředek pro obnovení funkčnosti (například Toko Eco Functionar Reactivator), který podporuje optimální funkci materiálů.
Praní nepromokavých a péřových bund, merino vlny a membránového (gore-tex) oblečení
Praní outdoorového oblečení je specifická záležitost, u které se opravdu vyplatí dodržovat doporučení výrobce. Zvlášť u materiálů jako je gore-tex.
Plánujete prát gore-texové oblečení nebo nepromokavou bundu? Přečtěte si náš návod v článcích Co je gore-tex a Jak vybrat nepromokavou bundu.
Hygiena a údržba sportovní výbavy, která do pračky nepatří
Ne všechna outdoorová a sportovní výbava se dá prát. Helmy, boxerské rukavice, ale i některá obuv vyžaduje pravidelnou údržbu, na kterou pračka nestačí.
Přilby pro horolezce a cyklisty, boxerské rukavice, batohy zpocené po túře, trekové boty a další sportovní vybavení v sobě udržuje nepříjemný zápach, který se může do materiálu rychle dostat tak, že už se ho nezbavíte. Proto je potřeba čistit sportovní výbavu pravidelně.
S dnešními technologiemi je to naštěstí snadné. Nemusíte hledat složité návody „jak vyprat boty” nebo „jak vyčistit přilbu”. Na podobné kousky stačí použít speciální deodorant.
K udržení hygieny se hodí
Skvělé zkušenosti máme se Salto Sport Fresh 250 ml, který neutralizuje nepříjemný zápach, ale výborné jsou také produkty značky Grangers (Grangers Odour Eliminator), které můžete použít například na důkladné vyčištění a odstranění zápachu ze spacáku.
Pokud chcete opravdu účinného pomocníka proti zápachu bot, super volbou je značka Toko. V produktové řadě Eco Shoe Fresh neutralizuje zápach ze všech typů bot.
Pokud se budete řídit doporučením výrobců a citem, vaše outdoorové oblečení a sportovní výbava vám poslouží klidně i 10 let.
Žádné komentáře