Základem bezpečnosti při lezení je kvalitní vybavení. Ještě důležitější než jeho kvalita je dobrý technický stav. Protože ani ty nejhightechovější pomůcky vás z bryndy nevytáhnout, když se vám v půlce výšlapu rozpadnou. Jasně, tohle pro zapálené horolezce není žádná novinka, ale je to tak důležitá věc, že ji budeme připomínat klidně pořád dokola. Takže. Na co se při kontrole vybavení zaměřit a jak ho po sezóně správně uložit? 

Přilba – kontrolujte stav i životnost

Začneme lehce, ale za to obecně. Helma (přilba) je zásadní ochranou pomůckou nejen pro horolezce a nesejde na tom, jestli zdoláváte vrcholy pomocí lan, kola nebo se kocháte krajinou na horském hřbetě

Helma má jistou životnost a k jejímu poškození může dojít velmi snadno. Jakmile dojde k pádu nebo nárazu, je čas na výměnu. 

Žádnou přilbu v žádném případě nekupujte z druhé ruky. Můžete ji zkontrolovat milimetr po milimetr, ale nikdy nevíte, co má za sebou a jestli vás v případě pádu ještě ochrání.

Kontrola horolezecké přilby

První, na co se zaměříme, je její životnost. (Nejen) horolezeckou přilbu je nutné pravidelně měnit z důvodu degradace materiálu. Doba životnosti se liší podle jednotlivých výrobců a modelů a pohybuje se v rozmezí 5 až 10 let. Pokud nevíte, jakou životnost má ta vaše, doporučujeme preventivní výměnu po 5 letech.  Pokud máte odlehčenou přilbu z tvrzeného polyesteru, životnost je velmi proměnlivá. Proto vždy dbejte na pokyny výrobce. A samozřejmě také v případě, že došlo k nárazu, který helmu může poškodit bez viditelných následků. 

Kromě toho zkontrolujte:

  • Viditelné trhliny.
  • Správnou velikost, přilba vám musí dokonale sedět.
  • Pásky nesmí být po letech používání uvolněné.
  • Ujistěte se, jestli se vám nedrolí vložka helmy.

Pokud vaše helma jeden z bodů splňuje, jde o jasný signál, že je čas na výměnu. 

Na našem e-shopu můžete vybírat horolezecké přilby od top výrobců, v top kvalitě a za příznivou cenu.

Kontrola horolezeckého lana

Lano je nutné kontrolovat před i po každém použití!

Oplet nesmí být prodřený ani protržený. Zaměřte se také, jestli z z opletu lana nevyčnívá jeho jádro”. Pokud ano, nemusíte lano nutně hned házet do koše. Stále ho můžete uříznout, zatavit a nepoškozené konce použít. Z poškozených zbytků si můžete udělat lanovice nebo uzlíky do spár. 

Lana mají při aktivním používání životnost přibližně 10 let, ale opět záleží na konkrétním modelu a na způsobu použití. Pokud lano používáte denně v náročném terénu, životnost se samozřejmě zkracuje. Důležité je také množství pádů, které lano vydrží – opět záleží na konkrétním výrobci, odpověď obvykle najdete v návodu.

Dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje bezpečnost lana je jeho správné skladování. Lano by nemělo přijít do styku s chemikáliemi (pozor na skladování v garáži).

Kontrola lana by měla proběhnout vizuálně i hmatově. Lano centimetr po centimetru projděte a hledejte v něm vybouleniny a jiné deformity, které poukazují na jeho poškození. Jestli patříte k začínajícím horolezcům a nemáte jistotu, že poškození odhalíte nebojte se kontrolu lana svěřit odborníkovi. Protože v tomhle případě jde o život. 

Sedací a prsní úvazky

U sedáků a úvazků je nejdůležitější kontrola jisticího oka, navazovacích bodů, spon a popruhů. Hledejte jakákoliv poškozená místa – vypáraná vlákna, prodření a další poškození. Opět platí, že byste měli kromě vizuální kontroly zapojit i hmat a hledat jakékoliv  nesrovnalosti oproti běžnému stavu. Stejně jako u lana platí, že úvazky při skladování nesmí přijít do styku s chemikáliemi.

Mohlo by vás zajímat

Jak bezpečně naplánovat horolezecký výlet? 

Pokud došlo ke znečištění úvazků, rozhodně je neperte pracím práškem. Sáhněte po přírodním mýdlu (například Jelen) a čistěte je maximálně při 30° teplotě. 

Jistící a záchranné pomůcky

Karabiny, skoby, kyblík s karabinou a tlumič pádu jsou ochranné pomůcky z odolných materiálů, ale přesto se mohou věkem a opotřebením poškodit. 

Nezapomeňte ani na textilní a plastové prvky záchranných pomůcek, které mají k degradaci větší sklony.

  • U karabin je nejdůležitější kontrolovat opotřebení od lana. Probroušení je znak poškození. Zaměřte se také na západku, která se nesmí zasekávat.
  • U jisticího kyblíku je důležitá kontrola hran, které se mohou vlivem tření ostřit a v důsledku poškodit lano. 
  • Párací tlumič pádů používají lezci na ferratách. Zkontrolujte textilní prvky. Dále otevřete obal páracího popruhu a zkontrolujte bezpečnostní etiketu, která nesmí být porušená. Opět se podívejte i na chod karabin a na napojení popruhů na tlumič a karabiny.

Nevyhazujte návody! 

Návody nikdo nečte… ale u horolezeckého vybavení byste je měli minimálně uchovat. V návodu si můžete vždy ověřit správný způsob skladování výbavy i životnost, kterou výrobce uvádí.

Nejde ani tak o možnost reklamace, která se na mechanické poškození nevztahuje, ale především o vaši bezpečnost. 

Kontrola vybavení pro práci ve výškách

Článek o kontrole výbavy se vztahuje pouze na horolezecké vybavení. Pokud se věnujete práci ve výškách, může kontrolu vybavení provést pouze pověřená osoba podle ČSN EN 365.

A jak už jsme zmínili u lana – pokud nemáte 100% jistotu, že zvládnete horolezeckou výbavu zkontrolovat správně, obraťte se na odborníka. Protože poškozená výbava vás jednoduše neochrání.