Určitě si každý lezec občas zabouldruje buď na překližce, nebo vyrazí s kamarády někam ven. Naše banda se snaží jezdit aspoň trošku pravidelně. Boulderování je skvělou zábavou a odpočinkem pro všechny a myslím, že při chytání lezce se docela dost buduje důvěra mezi kamarády.

Máme to štěstí, že kousek za Jesenicí směr Most existuje jedna známá oblast pod názvem Petrohrad. Je pojmenována po stejnojmenné vesničce, o které se dá říct, že je v centru dění. Je to nejlepší boulderingová oblast v České republice. Četl jsem a nebojím se také říct, že tato oblast spadá do evropské boulderingové ligy. Nalézá se tu už údajně přes 1500 lezeckých problémů. Od lehkých až po opravdové prásky.   

Celá oblast Petrohrad se dělí na další oblasti, které nesou název Žihle, Ležky, Bukov, Kosobody, Vlčí kopec a samozřejmě Petrohrad a tyto oblasti mají pak ještě svoje sektory. Tohle vše je rozeseto v tajuplných lesích a okolí zmiňované vesničky. Leze se na hrubozrné žule, která při nižších teplotách krásně drží. Často jsou balvany pěkně zaoblené a tak je toho tření potřeba opravdu hodně. Proto také jezdíme od podzimu do jara, kdy si na Petráči parádně zalezeme.

Nachodíte se toho hodně

Dost se toho také nachodí, tedy pokud se přesouváme mezi jednotlivými sektory. Ke všem oblastem se lze přiblížit autem, ale například do Žihle se dá jet i vlakem. Třeba z Plzně a pak už je to jen kousek na balvany Dědek a Bába. Od nich se lze přesunou s malými zastávkami až na do sektoru Viklany, který je také vyhledávaným sektorem. Hlavně v zimě zde svítí dost slunce a tak se za dobrého počasí krapet i ohřejete. Jinak se dá samozřejmě dále a vystoupit ve Stebně nebo u Petrohradu a ten kousek s bouldermatkami dojít. I do Jesenice jezdí vlak. Možností je spousty. Autem můžete v podstatě zastavit kdekoliv. Jen pozor, abyste neblokovali lesní a polní cesty.   

Osobně celou oblast prošlou a prolezenou nemám a při té rozloze a počtu boulderů asi mít nikdy nebudu, ale pokusím se vás aspoň trochu navnadit jedním naším jednodenním výletem.

Cesta z Plzně

Vyjíždíme v sobotu ráno z Plzně. Jedeme ve čtyřech. Vojta, Hrášek, Karel a moje lezecká maličkost. V Kralovicích přibržďujeme u Penny Marketu, kde doplníme proviant na zbytek dne a honem pokračujeme dále, směr Jesenice. Míjíme odbočku na Žihle. V tu chvíli se ihned s Hráškem rozpomínáme a vyprávíme ostatním o nedávném odpoledni, kdy jsme spolu jeli zdolat pár boulderů a protáhnout trochu kosti. V ten den byla teplota kolem nuly a některé cesty jsme museli čistit i od drobné sněhové pokrývky. Začínali jsme sektorem Hradiště.

Pár boulderů na rozlezení jako například Hradní Plotna, Za stromem, Hradhrana a Zamávej turistovy. Vše od 5A do 6A+. Pěkné lezení, i těm turistům jsme zamávali a oni si klepali na čela, co tam v takové zimě děláme, když šli zrovna okolo. Vyprávím i o sektroru Annie, kde jsme tenkrát zkoušeli cesty Trhej! za 6B, se sedu za 6C+. To ještě šlo, ale další kousky už byli o něco horší. Plné bříško za 6C+ potrápilo a ze sedu už jsem neměl šanci, 7A+. Co se dá dělat. Za to Hráškovi se lezlo v pohodě. Posledním pokusem byla cesta Nežer ty boty za 6C+, kdy se mi povedlo na několikátý přelez uspět ze stoje, ale ze sedu za 8A bylo pro mě nelezitelné.

Dál po cestě ke kamenu Bába zkoušíme další lehčí kousky a v Dolním lůmku u Báby jsme nalezli do posledních cest toho dne. Babiččiny volánky, Minicrack, Supercrack, Paměti vše od 5C do 6A+ a Hrášek ještě přidal cestu Koks za 7B. Vojtovi se naše vyprávění moc líbí a tak už v podstatě plánuje další výlet na Žihelské bouldry. Podle průvodce je tam spousty dalších cest, které si můžeme společně vylézt.  

Blížíme se Petrohradu

Pomálu se blížíme k Petrohradu a tak dále listujeme v průvodci, kam půjdeme. Po chvilce vybírání je jasno. Chládek bude celý den, takže vybíráme sektor Brána (mapa zde) u Petrohradu. Sice je to v lese, ale podle Hráška tam krásně svítí. Jedná se o listnatý les, a bereme v potaz i to, že se nám bude dobře čistit skála. Za Jesenicí odbočujeme vlevo a projíždíme vesnicí Chotěšov. Auto zanecháváme u polní cesty pod Spáleným vrchem (N 50°7.556 E 13°27.416). Rychle pobrat všechny tři bouldermatky, bágl se svačinou a termoskami, hodně mága, lezečky, kartáče a kartáčky všech možných velikostí na čištění chytů.

Spálený vrch se obchází z levé strany a na prvním rozcestí se vydáváme vpravo po zelené turistické značce. Po zhruba čtyři sta metrech odbočujeme znovu doprava, směr vrch. To už před námi vidíme jednotlivé balvany, na kterých rozeznáváme nakreslené tečky se šipkami jednotlivých boulderů. Hrášek nám vybírá podle průvodce mapku číslo dvanáct pod názvem Gynekolog. Je to shluk tří kamenů. Rozbalit bouldřice a hurá na to. Začínám cestou Gynekolog za 5A. Střídáme se a chytáme navzájem. Lezení je to opravdu skvělé. Vojta vybírá další cestu Peříčko za 6C nebo ze sedu za 7A+. Ještě se necítím úplně zahřátý a tak z jiné strany balvanu dávám cestu Sexy Boy za 6A+. To by šlo!

Přesouváme se jinam

Karel ji po mě leze také a pak se už přesouváme k Vojtovo výběru. Na druhý pokus 6C. zkouším odstartovat se sedu, ale to už je pěkně těžké, takže to přenechávám ostatním. Beru jednu bouldermatku a přecházím o pár metrů níže k menšímu převislému balvanu, přes který vede traverz Long Vehikl za 6A. Ostatní jsou stále v prvních cestách a zkouší různé varianty. Nesmíme setrvat na jednom místě a tak se přesouváme o několik desítek metrů výše. V průvodci je to mapka 14 sektor Japonsko (N 50°7.264 E 13°27.333). Volím cesty Japonec za 6A a Japonka za 5A. Hrášek na mě křičí, ať jdu Japonku ze sedu, cesta pak těžkne na 6B+. Paráda! Vojta nalézá do cesty Nano za 7B+. Všichni se tu krásně vyblbneme.

Čas každopádně letí a tak se rozhodujeme přejít zase o kus dále. Abychom nechodili jen po cestách, procházíme jednotlivými sektory Brány a rozhlížíme kam se vydat příště. Postupně scházíme až zpátky na zelenou turistickou značku a pokračujeme dále do sektoru Josemite bouldery (mapa zde). Tady to je moc krásné. Nejen, že tu narazíte na lezecké cesty, které si musíte sami dojištovat, ale celá skála je propletena bouldery a kolem je spousta dalších balvanů. Procházíme si celý sektor a vybíráme, co polezeme.

Lehký život za 6A

Zaujala mě linka v Horním Josemitu. Jmenuje se Lehký Život za 6A. Neváhám a rozbaluji bouldermatku. Kluci neváhají a přidávají na hromadu k nástupovému místu i ostatní. Obouvám lezečky a začínám zkoušet jak na to. Celá ta plotna je mírně poklopená s výškou 5m. Nic takového jsem před tím nelezl. V půlce narážím na techničtější místo. Prozkoumávám stupy a nějaké chyty kolem místa kam jsem dolezl a pak do linie pouštím Káju. Okoukl to, už když jsem lezl a tak je mu vše jasné. Nalézá a během chvilky se už raduje na vrcholku skály.

To nějak půjde

Obouvám ihned lezečky a jdu do toho taky. Metr před výlezem s tím trochu válčím, ale daří se. Nebylo to sice tak elegantní jako u Karla, ale jsem nahoře. Parádní cesta. Vojta s Hráškem pak berou bouldřice a zkouší další cesty. Já se jdu porozhlédnout kousek dále od stěny. Ostatní balvany musí být taky určitě hezké. Chvíli na to objevuji podle průvodce balvan s názvem Rozštíplý kámen. Vypadá, jako kdyby ho někdo v půlce rozštípnul. Na té rovné straně jsou pak bouldery, které se mi zamlouvají. Nechávám kluky zalézt si svoje cesty a po malém občerstvení se pak všichni přesouváme k tomuto balvanu. Postupně se střídáme a chytáme lezce. Vybral jsem si cesty středem kamenu a tak si přelézám Levou Stěnu za 5C, Pravou Stěnu za 5B a Prostřední stěnu za 6A+.

Poslední cesty…

Vojta nás pak nahání ještě o balvan vedle, kde si každý z nás vylézá cestu Ostrá Hrana za 5C, ale myslím že to je trochu těžší. Čas tu ubýhá opravdu rychle a tak nás ještě Hrášek přemlouvá ke změně místa. Prý nepůjdeme daleko. Balí se tedy vše a přesouváme se jen nad Josemitské bouldery. Nad touto stěnou stojí skalní útvar známý pod jménem Vejce. Je parádní! Výška tak akorát. Slézá se seskočením, kolem je spousty místa a je to tu moc příjemné. Jdeme na to! Poslední cesty tohoto dne. Podle průvodce jsou zde i obtížné cesty. Po několika pokusech zjišťuji, že už je dnes nedám a tak se dolézám v cestách Majonéza a Salmolenka, obě za 5A, ale za to krásné. Tyhle poslední cesty dnešního dne za to opravdu stojí.

Slunce už pomalu zapadá, a tak se vydáváme směrem ke vsi. Doufáme, že bude otevřená hospoda a budeme moc zakončit takhle skvělý den jedním chlazeným pivkem. Bohužel mají ještě zavřeno a tak nezbývá než dojet do Plzně.                                                                     

Petrohrad doporučuji opravdu všem příznivcům lezení a hlavně boulderingu. Každá návštěva tohoto místa je jiná a rozmanitost balvanů zasazených do krásné přírody vykouzlí úsměv každému, kdo sem přijde pokořit nějaký ten lezecký problém. 

Poznámky:

  • Potraviny lze zakoupit v Kaznějově při cestě z Plzně.
  • Před pár lety bylo povoleno divoké kempování v sektoru Josemit (každopádně zde přespat jde, ale chovejte se slušně, potichu a odpadky odnést sebou), jinak lze využít jakékoliv kempy v okolí.  
  • Parkovat se dá přímo ve vesnicích nebo u silnic, snažte se nepřekážet. Nejezděte až k lesům.
http://padani.eu