Trekingové hůlky a 5 rad jak je vybrat

Zvažujete koupi trekingových holí, ale nevíte jak na to? Výběr této velice užitečné turistické pomůcky se řídí několika jednoduchými pravidly, která vás navedou správným směrem. Přečtěte si 5 základních rad jak vybrat trekové hůlky a vyrazte na hory dobře vybaveni.

Pro nordic walking kupte hole na to určené

Předtím, než se začtete do samotného návodu, je potřeba zmínit jednu důležitou věc – hůlky na nordic walking a trekové hůlky jsou dva odlišné druhy pomůcek. Největší rozdíl je hlavně v poutkuhrotu a odlišnosti pro pravou a levou ruku. U hole na nordic walking je poutko jako rukavička, aby vám pevně držela na ruce, i když povolíte sevření; její hrot je ostřejší a je rozdíl mezi pravou a levou. U trekové je poutko podobné jako u hole na lyžování; hroty jsou spíše tupé a je jedno, kterou dlaní jí sevřete.

Pokud kupujete novou výbavu pro norskou chůzi, určitě si nepořizujte turistické hole – zbytečně vám budou přetěžovat zádové svalstvo a v terénu vám nedají potřebný odraz.

V případě že chodíte do vysokohorského terénu s těžkým či lehkým batohem, trekové hole se už od prvního použití stanou vaším nenahraditelným pomocníkem. Zejména při strmém sestupu s báglem na ně nedáte dopustit. Jak tedy ty trekingové hůlky vybrat? Soustřeďte se na 5 hlavních parametrů.

Způsob použití

Základní otázka, kterou si musíte položit, zní: Jak často a do jakého terénu si chcete hole brát? Pokud je to spíše procházka do lehčího terénu, určitě nepotřebujete trekové hůlky za 3 000 Kč. To samé platí, když se do hor vydáte průměrně třikrát do roka. Do dražších holí investujte v případě, že se na kopcích potíte často a rádi – tam je kvalita k nezaplacení.

Výška

Hůlky byste měli správně držet tak, že budete mít ruce v pravém uhlu. Ideální velkost pevných holí pak vypočítáte podle vzorečku 0,68 x vaše výška.

teleskopických takovou matematiku řešit nemusíte, ty se dají pohodlně nastavit. Navíc je můžete v případě nouze využít i jinak – třeba jako cepín, dlahu či při prodíraní vegetací.

Materiál

Čím lehčí trekingové hůlky jsou, tím víc za ně zaplatíte. Závisí to na materiálu. Hliníkové jsou nejtěžší, ale i nejlevnější. Naopak čím více karbonu hůlka obsahuje, tím lehčí, tvrdší.

Prozkoumejte také z čeho je vyrobená rukojeťGuma sice tlumí nárazy, ale neodvádí vlhkost. Zejména v létě spíše oceníte korek nebo různé směsi pěny, které lépe odsávají pot a přizpůsobí se tvaru dlaně.

Hrot

Levnější varianty mají hroty z oceli a vidia, u dražších se setkáte s karbidem, který má dlouhou životnost. Hodí se i plastový vyměnitelný talířek nad hrotem trekové hůlky, který zabraňuje jejímu hlubokému zaboření v měkčím terénu.

Způsob upevnění dílů

Šroubování, flick-lock, zamykání jako u lavinové sondy – je jen na vás, který způsob vám vyhovuje. Šroubovat budete levnější teleskopickou hůlku, časem se ale může začít protáčet. Flick-lock neboli zamykání páčkou je mnohem spolehlivější.

Nejbezpečnější se jeví způsob zamýkání jako u lavinové sondy – oceníte rychlost a jednoduchost skládání. Vyskytuje se většinou u nejdražších holí.