V dnešním článku se podíváme na to, co všechno se ukrývá v mé krabici s lezeckým vybavením. Nečekejte prostý výčet, u každého kusu se zastavím a popíšu, k čemu slouží, jaká je jeho životnost a komu by se mohl hodit.

Lezečky – Troje (osobní zkušenost se značkami Ocún Ozone, La sportiva Miura) 

Za mě nejdůležitější součást. Vše ostatní si totiž na stěnách nebo od kamarádů můžete většinou půjčit. Lezečky vám ale musí padnout dobře. Lezečky seženete od 1200,– Kč do 3000,– Kč.
Pokud s lezením začínáte, kupte raději levnější, hlavně se v nich musíte cítit pohodlně. Pro začátečníka není vhodná agresivní, zatočená lezečka. Bude v ní trpět a její přednosti ještě neoceníte. Dejte pozor, aby bota byla těsná, ale nebolela.
Životnost lezeček závisí na spoustě okolnostech – na kvalitě boty, na tom, jak často lezete a jak technicky lezete (pokud nepokládáte nohu jistě na stup, ale kopete u toho do stěny, botu ošoupete dříve). Při aktivním lezení vydrží asi 6 měsíců.

  • Při prvních známkách opotřebení je fajn poslat lezečky ihned na opravu, za 600,– Kč se vám vrátí jako nové.
  • Po opakovaných opravách už ale bota nedrží moc tvar a je lepší koupit nové.

Lezečky se mi postupně nakupily troje. Mám do zálohy jedny lezečky na stěnu a jedny pohodlnější na skálu. Ty, co už nechci, věnuju někomu, kdo o ně má zájem, nebo půjčovně lezeckého vybavení – to je tip pro ty, kteří jako já mají potřebu, aby každá věc před vyhozením dosloužila úplně, co to jde 🙂

Úvazek – sedací i hrudní (Singing rock)

Sedací úvazek vám po stačí na skalních sportovních cestách a umělých stěnách, v kombinaci s hrudním se pak používá v horách, na ledovcích nebo ferratách. Sedáky koupíte od 800 do 2500,– Kč, jsou samozřejmě i mnohem dražší. Ideální je třípřezkový, dostatečně pohodlný pro pády i jištění.
Hrudní úvazky jsou o něco levnější.
Pokud s lezením úplně začínáte, je nejvýhodnější koupit sedák v setu s dalšími základními věcmi, jako je magnézium, jistítko nebo karabina.

Horolezecká lana: Lano 30 m (Beal) a 60 m

30 m dlouhé lano je vhodné na umělé stěny. Životnost lana závisí na tom, jak jste k němu šetrní a jak často ho používáte. Při denním používání byste ho měli měnit každý rok, u víkendového použití každý druhý rok, u občasného použití jednou za 5–7 let.

Jednoduché lano používám pouze na skály s fixním jištěním. Do hor už byste měli používat tzv. „dvojčata“. U lana používaného na skály je kromě výše uvedeného nutné, co se týče životnosti, zohlednit jeho zatížení přes ostré hrany, dlouhé pády, padající šutry atd… Skalních vlivů je mnohem více než těch na umělých stěnách. Cenově se 60 m dlouhé lano pohybuje v rozmezí 2200 – 3500,– Kč.

Expresky – 17 ks (Singing rock, Skylotec)

Expresky umožní volné vedení lana bez tření o stěnu nebo skálu. Potřebný počet se odvíjí od toho, kde lezete. Na skále kde jsou jištění dál od sebe doporučuji cvakat do jištění vždy dvě expresky, na stěně stačí jedna.
Většina umělých stěn je už komplet expreskami odjištěná, takže tam je potřebovat nebudete. Po pádu na zem expresku okamžitě vyřaďte, stejně tak pokud bude vykazovat známky opotřebení, jinak se řiďte doporučením výrobce. Cenově je výhodné zakoupit celé sety, kde vás 5 expresek vyjde na cca 1000–2000,– Kč.

Magnézium a pytlík

Na stěnách už dnes většinou můžete používat pouze tekuté, na skály i sypané. Na sypané magnézium budete potřebovat pytlík, který seženete v různých velikostech, barvách a designových stylech. Za magnézium zaplatíte podle druhu a velikosti 50 – 300,– Kč, za pytlík 200 – 500,– Kč.

Vklíněnce a šťáradlo – 8 vklíněnců různých velikostí (Kouba climbing) 

Slouží k dojišťování na skalách. Potřebovat je budete, pokud jezdíte na skály, kde není fixní jištění nebo je na váš vkus hodně daleko od sebe.
Zakládání jištění je fajn si trénovat v bezpečných podmínkách, správné založení chce trochu cviku. Já už funguji spíš jen jako půjčovna vklíněnců, poporodní (ne)morál mi už asi nikdy nedovolí pouštět se „na prvním“ do cest, kde by teoreticky mohly být potřeba.

Jistítko Click up

Typ jistítka, kde se vám lano při správném založení do jistítka při pádu lezce samo zasekne. Vyšší cena (přes 1000,– Kč) za ten pocit jistoty, že neselžete, rozhodně stojí. Určitě na milion procent doporučuji, pokud máte výrazně těžšího spolulezce. Podobně vám poslouží i jiná jistítka, například Gri-gri.

Osma a kyblík

Slaňovací pomůcky, které už používám opravdu jen na slaňování. Seženete za 100 – 500,– Kč.

Karabiny (různí výrobci)

Mám spoustu karabin různých druhů. Využijete na odsedku, jistítko, nošení materiálu, upevnění hamaky pod skálou,… Karabinu vyřazuji okamžitě, když se začne nespolehlivě zavírat, zasekává se zámek nebo spadla během lezení na zem. Vysloužilé karabiny mohou sloužit ještě roky v domácnosti, na upevnění houpačky pro dítě nebo houpací sítě,…Ceny jsou opět různé, pohybují se většinou v rozmezí 150 – 500,– Kč.

Smyce a prusíky (různí výrobci)

Na umělce mají využití snad jen pro odsednutí, na skalách a v horách využijete pro zakládání jištění, slaňování, prusíkování, záchranné akce, upevnění sedacího a hrudního úvazku… Vyplatí se mít v zásobě různé délky a různé průměry. Ceny většinou 50–300,– Kč

Lezecký bágl, případně batoh na lano

Batoh, který máte vyhrazený pouze na lezení. Neustále v něm mám jistítko, lezečky, magnézium, sedací úvazek, nůžky na nehty, krém na ruce, vlhčené ubrousky, náplasti, krabičku se sušeným ovocem a oříšky a ostatní pak doplňuji před výjezdem na lezení podle potřeby.
Batoh má velký otvor, takže v něm ve změti materiálu pohodlně najdete, co potřebujete, je z odolného materiálu a má všitou podložku, kterou pod skálou vytáhnete a můžete pak na ní v suchu vyskládat všechen materiál. Tím je lépe chráněn před bahnem a mokrem.
Navíc nemusíte už nikdy balit lano, konce přivážete k plachtě a lano do lanobatohu jen nahrnete. Dlouho jsem ho považovala za zbytečnost, ale mám ho už 5 let a nedám na něj dopustit.

Ferrata set

Využijete pouze na ferratách. Nikdy nevyměňujte originální karabiny za HMS nebo jiné karabiny. Nárazy při pádech na ferratě jsou specifické (náročné na lom karabiny) a vlastnosti ferratové karabiny jsou na to uzpůsobené.
Životnost setu se řídí pokyny výrobce, ale nikdy by neměla být delší než 10 let. Aktuálně se za bezpečné považují jen ferratové sety trhací, destičkové aktuální normy již nesplňují.
Po pádu vždy ferratový set okamžitě vyřaďte! Anebo úplně nejlíp, pamatujte na pravidlo: Na ferratě se nepadá!“ 🙂 Cena 1500 – 2000,– Kč.

 Přilba

Horolezecká přilba je nutná do hor, na ferraty i do skalních oblastí, kde se uvoňují kameny. Zejména na ferratách bývají k vidění na hlavně cyklistické helmy (je to pochopitelné, pohybují se tam hodně lidé, co jinak horolezecké vybavení nevyužijí a tak se jim nechce investovat do vybavení.) I když je to asi lepší nic, určitě se nevyplatí na tomto místě šetřit. Cyklistická helma po nárazu praskne a proti dalším šutrům už nejste chráněni.

To je asi vše. Vypadá to asi hrozně, ale musíte vzít v úvahu, že do téhle sbírky se mi výbava rozrůstala a postupně obměňovala po dobu asi 10 let, podle toho, kterým směrem se moje lezení zrovna ubíralo. Teď, s malým dítětem, se dostanu jen na umělku nebo cvičné skalní obasti a vystačím si vlastně jen s úvazkem, lanem, magnéziem, lezečkami, expreskami a jistítkem.

Co byste doplnili vy?

Mějte se skvěle a užijte si zimu ať jste na jaře na skálách plní síly 🙂

Katka Balcarová: aktivní lezkyně, turistka, sportovkyně. A když zrovna není venku, ráda o tom píše.