Počasí je pravé aprílové, ale i přes sněhovou nadílku nastává ten pravý čas připravit se na letní sezónu. Ať už jedete do kempu v Chorvatsku, u nás nebo plánujete spaní „na divoko,” v našem průvodci se dozvíte, co všechno můžete pro skvělou sezónu udělat už dnes.

Základní i nadstandardní výbava do kempu – co vám nesmí chybět, abyste si kempovací dovolenou užili na maximum?

Dovolená v kempu může mít různé podoby. To, jak si dovolenou užijete může ovlivnit nejen samotná kvalita tábořiště (sociální zázemí, charakter místa, přístup ke koupání, restaurace a stánky…), ale také vaše kempovací zkušenosti a vybavení. Často platí úměra:

 Více zkušeností = více vybavení = více pohodlí.

S naším průvodcem ale nepotřebujete dlouholeté zkušenosti. S výbavou pro maximální pohodlí vám poradíme. 

Základem každé úspěšné dovolené je kvalitní spánek

Spaní v přírodě (i v bezpečí kempu) má svá negativa. Nejčastějším problémem je nekvalitní karimatka, hmyz, který si ani večer ve stanu nedá pokoj, moc velké vedro nebo naopak zima.

Na to, jak bojovat s hmyzem a jak vybrat stan i karimatku se ještě podíváme. Teď tu ale máme tip pro lidi, kteří si chtějí užít i uprostřed přírody maximální komfort. A tím je kempingová postel, kterou snadno převezete ve složeném stavu a během pár chvilek ve stanu rozložíte, a na nerovný terén plný kamínků a šišek si v noci nevzpomenete

K tomu ještě vybrat ideální letní spacák, pro případ chladnějších večerů sbalit pohodlné termoprádlo a v kempu zažijete spánek, o kterém si v městě můžete nechat jen snít.

Jak si v kempu uvařit?

Možná plánujete jíst celou svou dovolenou v restauracích. Vaření v kempu není ale jen o šetření peněz, ale hlavně o zážitku, který ke kempování prostě patří. Kvalitní plynový vařič se hodí nejen na dovolené, ale při výpadku energií může sem tam přijít vhod i doma. 

Vařič by měl mít především stabilní základnu. Velikost a skladnost pak záleží na tom, jestli ho jen hodíte do auta a převezete do kempu, nebo ho plánujete brát i na výlety (a že není nic romantičtějšího než čerstvá teplá káva s výhledem na východ slunce uprostřed ničeho).

Nezapomeňte si zabalit ani skladné kempingové nádobí na vaření i servírování.

Obývák uprostřed přírody? S kempovacím nábytkem ho máte během chvilky

Kromě toho mít co jíst je důležité mít to i kde jíst. Pikniková romantika má své kouzlo, ale po chvíli se rychle omrzí. Proto nezapomeňte ani na stůl a židle. Skuteční nadšenci, kteří plánují delší a pravidelné kempování si mohou pořídit také kempingovou kuchyň, ve které uvaříte klidně „guláš se šesti” 

Jak kempingový nábytek vybrat?

  • Důležité je vybírat podle velikosti auta. Vybírejte takovou výbavu, kterou pohodlně převezete.
  • Kolik vás je a co v kempu plánujete dělat? Pro čtyřčlennou rodinu, která ráda hraje deskovky, se určitě bude hodit větší stůl. V páru se bez stolu můžete i obejít.
  • Máte málo místa? Místo židlí můžete volit kempingové podsedáky, které vás zahřejí.

Se správnou výbavou se vám z kempu zpět do víru města chtít vůbec nebude. 

Tip: Nezapomeňte ani na vybavenou lékárničku, čelovku, zavírací nůž, opalovací krém, repelent a samozřejmě ani na vhodné oblečení do teplého i chladnějšího počasí.

Co si připravit a zjistit, pokud se připravujete na nocování v přírodě

Hledáte dobrodružství? Chcete se vydat na Stezku Českem nebo si užít alespoň pár nocí divokou českou přírodu? Přespávání venku u nás můžete provozovat za určitých podmínek. Rozhodně vyžaduje opravdu velkou zodpovědnost. V přírodě po vás nesmí nic zůstat. Ani toaletní papír, ani vaše biologické pozůstatky. 

Výbava pro kempování na divoko se samozřejmě od té do kempu velmi liší. Na co se připravit, pokud vyrážíte spát do míst, kam civilizace (alespoň v noci) nedosáhne?

Výbava pro kempování na divoko musí být lehká a funkční. Nezapomeňte na lopatku

Pokud přes den nosíte všechnu výbavu na zádech, musí být lehká. 

Karimatka, spacák, voda, náhradní oblečení, ale i lékárnička a jídlo jsou jen nezbytný základ. Co dalšího se vám bude při kempování bez kempu hodit?

Pravidla přespávání na divoko v ČR

V české přírodě můžete přespávat poměrně volně. Naše zákony umožňují tzv. „nocování” v přírodě. Tedy přespání bez známek dlouhodobého pobytu. 

Výjimku tvoří: 

  • Národní parky (zákaz nocování)
  • Přírodní rezervace a památky (přísná omezení)
  • a samozřejmě soukromé pozemky (je lepší s vlastníkem probrat možnost nocování předem). 

V CHKO můžete (s rozumem) nocovat bez omezení.

Chcete si uvařit nebo opéct buřty? Jak se to má s vařením a rozděláváním ohně v přírodě

Opět jsme u osobní zodpovědnosti. Rozdělávat oheň v přírodě, vynášení větších větví, nebo dokonce snad kácení stromů či ničení rostlin je samozřejmě nežádoucí. 

Ohneň můžete rozdělávat 50 metrů od hranice lesa. Ano, to znamená, že v lese nesmíte ani kouřit. Ohniště si můžete udělat na povoleném místě a se svolením majitele pozemku. Během sucha je samozřejmě veškerý oheň v přírodě zakázaný.

Nezapomeňte také, že z lesa smíte vynášet větve a klestí s maximální velikostí 7 cm a to jen takové, které leží na zemi. Jakékoliv lámání a kácení čehokoliv je zapovězené. 

A abychom nezapomněli: Veškerý odpad patří do sáčku a do batohu.

Příprava na kempování: Kontrola stávající výbavy

Vyrážíte do kempu už po několikáté a máte pocit, že všechnu potřebnou výbavu máte? Nezapomeňte si všechno kempovací vybavení projít a zkontrolovat, jestli je v pořádku

Nesejde na tom, jestli své stany, spacáky, karimatky a další výbavu skladujete v komoře, ve sklepě nebo v garáži a vlastně ani na tom, jak je stará. Poslední, co chcete den před odjezdem na dovolenou zjistit je, že vám stan vypověděl službu.

To samé platí i pro dovolenou na Slapech a dvojnásobně v případě, že chcete vyrazit na dobrodružnou horskou túru. 

Kontrola výbavy – nezbytné minimum

S dostatečným předstihem (klidně na začátku jara), všechnu svou výbavu vytáhněte a proveďte minimálně vizuální kontrolu. Neobjevila se ve stanu nebo spacácích nežádoucí díra? A co vaše nafukovací karimatky – fungují jak mají? Nezapomeňte zkontrolovat ani vařič a případný kempovací nábytek. 

S čím větším předstihem před sezónou případné poškození objevíte, tím levněji a hlavně pohodověji ho opravíte nebo si obstaráte nové.

Optimální scénář? Udělejte si kemp na zahradě

Vyrážíte na delší cesty nebo prostě chcete mít jen absolutní jistotu, že je vaše výbava v plné formě? Pokud máte tu možnost, udělejte si „kempovací víkend” na zahradě. Počkejte si na příjemný teplý večer, postavte stan, nafoukněte karimatky a vytáhněte spacáky a udělejte si s dětmi večer plný dobrodružství, opékání buřtů a hororových příběhů v pohodlí vlastní zahrady. 

Pokud objevíte nějakou závadu, můžete se svižně přesunout do postele a vše řešit s dostatečným předstihem. 

Našli jste díru ve stanu, starý spacák s karimatkou už nejsou tak pohodlné jak bývaly nebo prostě cítíte, že už má vaše kempovací vybavení nejlepší časy za sebou? 

Nebojte! U nás najdete všechny potřeby na kempování v té nejlepší kvalitě pohodlně a na jednom místě.

Potřebuje vaše výbava „refresh”? Poradíme vám, jak vybrat

Hledáte novou kempovací výbavu a ne a ne se rozhodnout, jak vybrat tu pravou? S našimi průvodci je to hračka! Přečtěte si:

A pokud plánujete delší výlety, bude se vám také hodit vědět jak:

Vybavení zkontrolované a připravené? Nezapomeňte připravit i sebe

Pokud nepatříte k nadšencům do zimních sportů (kterým letošní zima nijak zvlášť nepřála), je tu poměrně vysoká šance, že budete potřebovat trošku „opucovat” i sebe a svou rodinu. 

Nehledě na to, jak jste se hýbali přes zimu, letní turistika a cyklistika klade na tělo trošku jiné nároky. Pokud už se nemůžete dočkat první letní túry nebo cyklovýletu, připravte svou kondičku už dnes, třeba podle „nejlepšího tréninkového plánu pro hikery.”

Kromě kondice se může hodit i trénink ostatních dovedností, jako je například poskytování první pomoci

Dovolená v kempu, nebo pěkně na divoko? Začněte plánovat už dnes

Ať už plánujete dovolenou v kempu nebo na divoko, právě jaro je pravým časem, kdy začít svá letní dobrodružství plánovat. Čím dříve začnete, tím více můžete ušetřit nejen peníze postupným nákupem výbavy, ale také čas a nervy.

Tip: Máte už naplánovaný jídelníček?

Zjistěte, jak si připravit jídlo na cesty do kempu i na několikadenní pochod.

Nezáleží na tom kam vyrážíte, ale na tom, abyste si to na maximum užili. 

Zjistěte, jak je to ve vaší letošní vysněné destinaci s jídlem a cenami. Pokud plánujete spát na divoko, nezapomeňte si ověřit, jestli to je vůbec možné (to je důležité zvlášť pokud vyrážíte do zahraničí, ale i u nás jsou místa, kde vám za kempování hrozí pokuta).

Najděte si možnosti výletů po okolí a udělete si plán nejen pro slunečné počasí, ale i na případné deštivé dny. 
A až to všechno budete mít, už nezbývá než se začít těšit!